Kašperské Hory slaví dílčí vítězství v boji proti těžbě zlata

Klatovy – Ministerstvo životního prostředí definitivně zamítlo dvě ze tří podaných žádostí o průzkum ložisek zlata a wolframu v Kašperských Horách. Uvedla to starostka Bohuslava Bernardová. „Zatím je klid před bouří. Co bude dál, nedokážu říci. Těžaři namítají, že chtějí jenom zkoumat a ne těžit. Ale kdo by dával peníze do průzkumu a nechtěl by to zpátky,“ uvedla starostka. Těžařům se podle jejich vyjádření vyplatí i jeden gram suroviny na tunu horniny, v oblasti je přitom podle starostky výnos desetinásobný.

Video Ministerstvo definitivně zamítlo dvě ze tří žádostí
video

Ministerstvo definitivně zamítlo dvě ze tří žádostí

Podle starostky neexistuje jiná než kyanidová metoda získávání zlata, která je podle českých zákonů zakázaná. „Firmy se hlavně snaží o změnu horního, geologického zákona a změnu vládní surovinové politiky. Tyto dokumenty jsou pro nás klíčové,“ uvedla Bernardová. Současná vláda má podle starostky v programovém prohlášení, že nebude povolovat ani průzkum, natož těžbu.  

Firma Treasure Valley Holding má prý v katastru obce skoupeno asi 50 hektarů pozemků – podle starostky čeká na možnou změnu zákona, podle níž by nerosty v zemi nemusely patřit státu, ale staly by se součástí pozemku. Podle dřívějších průzkumů ukrývají ložiska pod městem zlato za zhruba 130 miliard korun a wolfram za dalších dvacet miliard. 

„Zásadní pro nás je, že doprovodným prvkem zlata a wolframu je arsen, který je jedovatý. Muselo by se to vytěžit společně. Otrávilo by to ovzduší i vodu,“ obává se starostka. Zbytky z těžby zlata a wolframu by se měly podle plánů těžebních firem z 90. let minulého století ukládat do 50 metrů vysoké nádrže pod hradem Kašperk.  

Proti těžba zlata a wolframu se podepisovala i petice, do Senátu nakonec přišla s 12 tisíci podpisy. Horní komora se pak letos obce zastala, když vládě doporučila, aby průzkum odmítla. „My jsme vyzvali vládu, aby naplnila své programové prohlášení a do zákona promítla zákaz průzkumu těžby těchto nalezišť,“ uvedl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).  

Proti těžbě navíc protestovala i řada nevládních organizací. Kromě zásahu do krajiny se lidé obávají hlavně znečištění vodních toků. „Zde konkrétně se jedná hlavně o Zlatý potok a na něj navazují toky jako Otava nebo i Vltava,“ uvedla Jitka Rutkayová z Jihočeské univerzity.