Kadaňská nemocnice otevřela nové dialyzační středisko

Kadaň - Kadaňská nemocnice má nové dialyzační středisko, které provozuje mezinárodní řetězec Fresenius Medical Care. Zařízení zatím využívá 36 pacientů. Lidé z Kadaně a okolí s těžkým onemocněním ledvin tak už nemusí dojíždět do 25 kilometrů vzdáleného Chomutova.

Nové středisko vzniklo v nemocničních prostorách, které nebyly delší dobu využívány a byly nově uzpůsobeny potřebám dialýzy. „Rekonstrukce byla náročná, protože provoz dialyzační technologie vyžaduje velmi přísné hygienické podmínky včetně zajištění takzvané ultračisté vody,“ uvedl ředitel společnosti Fresenius Medical Care David Prokeš. Náklady na zřízení střediska, které financoval jeho provozovatel, podle Prokeše nepřesáhly 20 milionů korun. 

Kadaňská dialýza je v provozu od 1. července. Na 16 lůžek tam pravidelně třikrát týdně na vyčištění krve dojíždí 36 lidí. Vedle nich mohou být ošetřeni i pacienti s akutním selháním ledvin. Od poloviny července funguje i nefrologická ambulance, která poskytuje komplexní péči pro všechny pacienty s onemocněním ledvin. V současné době ji navštěvuje na 300 nemocných.  

Podle Prokeše se tak výrazně ulevilo dlouhodobě přetíženému středisku v Chomutově. „Bylo stále obtížnější provoz pro takové množství pacientů udržet v komfortních podmínkách. Nyní se ulehčí jak chomutovským, tak kadaňským pacientům a bude více času i prostoru na další rozvoj nefrologické péče v regionu,“ řekl Prokeš.   

V červnu bylo otevřeno nové dialyzační středisko také v Podřipské nemocnici v Roudnici nad Labem, kde ho jako své 17. v Česku zřídila společnost B. Braun Avitum. Celkem je v Česku asi stovka dialyzačních středisek, které pečují o více než šest tisíc pacientů.