Surfovat už nemusíte jen na moři, na vlnu vyražte do Brandýsa

Brandýs nad Labem – Češi už nemusí jezdit za surfováním jen k moři. Nově si ho mohou vyzkoušet i v Brandýse nad Labem, kde vznikla první umělá vlna v České republice. Unikátní projekt je výsledkem spolupráce mezi českými i zahraničními surfaři, inženýry a vodohospodáři. Skupina nadšenců se navíc v Česku chystá vybudovat i další umělé vlny. Kde to přesně bude, zatím prozradit nechtějí. Jisté je pouze to, že ve Středočeském kraji a už příští rok.

Umělá vlna funguje při vysokém průtoku vody a oproti mořským vlnám má svá specifika. Hlavní rozdíl je v tom, že se nehýbe. „Voda pod stojícím surfařem proudí tak rychle, že mu umožní surfování,“ popsal autor projektu Jan Maršík. Oproti oceánu, kde se vlny hýbou rychle, je tak surfování na řece mnohem snadnější. „Bez problémů zde může jezdit i úplný začátečník a bude dělat větší pokroky než v oceánu,“ dodal.  

Kanál slouží především vodákům, pro surfaře teče voda plným průtokem dvě hodiny denně. „Provoz je ale společný, pokud chce kajak projet, jen na nás mávne a my vlnu uvolníme. Zejména děti a mladší kajakáři si na vlně rádi zablbnou i na lodi,“ podotkl Maršík, který se při realizaci projektu inspiroval v zahraničí. Ve světě je totiž surfování na řekách poměrně běžné, a to zejména tam, kde jsou velké hory a silné řeky. Surfaři si tak mohou vynahradit moře například v Německu, Rakousku nebo ve Švýcarsku.

Najít vhodné místo u nás ale nebylo jednoduché. Čeští surfaři proto nejprve navázali kontakty se svými protějšky ze zámoří a Mnichova. Ti jim poradili, jaké místo pro vznik umělé vlny hledat. České řeky ale nejsou tak silné a vznikl problém s dostatečným průtokem a spádem vody.

Pozornost se nakonec obrátila jen na Vltavu a Labe, které se ukázalo jako nejvhodnější. „Lidé v Brandýse byli k surfování vstřícní, tak jsme se rozhodli postavit první vlnu tady,“ dodal Maršík. Samotný výběr konkrétního místa ale trval celý rok. Ve spolupráci s Povodím Labe, zkušenými inženýry a vodáky ale díky tomu vznikla první statická umělá vlna v Česku.

Více informací o surfování v Brandýse najdete zde.