Proti obnovení těžby uranu u Brzkova protestovalo na 200 lidí

Brzkov (Jihlavsko) – Proti obnovení těžby v uranovém dole uzavřeném před čtvrt stoletím protestovali lidé z Brzkova na Jihlavsku. Obávají se, že těžba poškodí životní prostředí v okolí, které přitom stát nedávno rekultivoval. O možném obnovení těžby v Brzkově hovořil na jaře premiér Bohuslav Sobotka spolu s ředitelem státní těžební společnosti Diamo Tomášem Rychtaříkem. Těžit by se podle nich mělo šestnáct let.

Video Pochodu proti uranu se zúčastnilo na 200 lidí
video

Pochodu proti uranu se zúčastnilo na 200 lidí

„Já si myslím, že by to byla vhodná alternativa vzhledem k tomu, že by se mohla vytěžená surovina zpracovávat tady v Dolní Rožínce,“ řekl na jaře Bohuslav Sobotka o možnosti obnovit těžbu uranu v Brzkově. Lidé z okolí však nesouhlasí. Tvrdí, že obnovení těžby jim přinese samá negativa – bojí se ztráty podzemní vody, zesílení dopravy, prašnosti a negativních sociálních dopadů. „Bude tady uranový prach a zničíme si prostředí. Nedávno nám to tady zrekultivovali a proč to znova otevírat?“ poznamenal účastník demonstrace, kterou odpůrci obnovení těžby svolali k dolu. Dorazili s transparenty, bagry i protichemickými obleky. Lidem vadí kromě samotného záměru i to, že zástupci státu s obecním úřadem nejednají a o záměrech kolem těžby se dovídají jen z médií.

Starostové obcí ležících v blízkosti brzkovského dolu sepsali memorandum proti těžbě a také petici. Zatím ji podle Marie Vencové ze spolku Naše budoucnost bez uranu podepsalo na 1 200 lidí. „Petice odstartovala na začátku července, rozvezla se do jednotlivých obcí mikroregionu Polensko a Přibyslavsko,“ shrnula Marie Vencová.

Kritici plánu vlády a Diama se také snaží zasáhnout do přípravy krajské územní dokumentace, čím by mohli těžbě zamezit. Zástupci okolních sídel, Přibyslavi, Polné, Brzkova i Věžnice se rozhodli připomínkovat návrh státní dokumentace, kterou by měl kraj do svých rozvojových zásad zanést. Odpůrci těžby však chtějí, aby dokumentace neobsahovala bod 206 týkající se uranu v Brzkově. 

Na dnešní dvousethlavý pochod chtějí odpůrci těžby v Brzkově navázat dalšími akcemi. Například 24. září v Polné otevřou výstavu fotografií o dopadech těžby na krajinu.