Třeboň má nový protipovodňový výstražný systém

Třeboň - Třeboň vybudovala nový systém varování před povodněmi. Díky němu může město nejen záplavy, ale i další nebezpečné události lépe předpovídat a bezprostředně na ně upozornit obyvatele ohrožených oblastí. Jeho vybudování včetně nového digitálního povodňového plánu stálo přes dva a půl milionu korun. Třeboň ale díky dotacím z evropského fondu soudržnosti a Státního fondu životního prostředí zaplatila jen 260 tisíc korun.

Naposledy Třeboň vystrašila velká voda loni v červnu. Tehdy byla hrozbou řeka Lužnice. Pro město jsou ale stejným nebezpečím i stoky. I na nich teď kontroluje výšku hladiny pět nových hlásných profilů. Místo klasických vodočtů ovšem mají metrická čidla.

A stejně důležitá je i část, kde je ukrytá baterka a telefonní karta. Ta pravidelné informace o stavu vody předává nejen na městské webové stránky, ale v případě ohrožení i do telefonů členů povodňové komise a krizového štábu.

Díky novým hlásičům na lampách pak mohou bezprostředně varovat obyvatele města, včetně příměstských částí a samot. „Reproduktorů je celkem 385. Můžeme předávat klasické varovné signály, můžeme využít i přímý hlasový vstup,“ přiblížil referent krizového řízení Tomáš Jarolín.

Poslední novinkou varovného systému bude digitální povodňový plán. Největší výhodou je, že umožňuje jednoduchou aktualizaci všech důležitých kontaktů, včetně čísel na majitele ohrožených nemovitostí. Nový varovný systém vychází z konkrétních krizových situací, které město zažívalo při povodních v roce 2002 a 2006.