Senátní volby ani referendum o hazardu zatím Prahu 10 příliš netáhne

Praha – S nízkou volební účastí se zatím potýkají doplňovací volby do Senátu na Praze 10. Vybrat nástupce za nového europoslance Jaromíra Štětinu přišlo v prvním dni hlasování kolem deseti procent lidí. Městský obvod přitom hlasuje také v prvním ze tří referend, které rozhodují o zákazu hazardu a stavbě hospice.

Na začátku hlasování dnes chodili hlavně senioři a mladí lidé. „Ve srovnání s parlamentními volbami je účast mnohem nižší,“ řekla jedna z členek volební komise ve škole ve Vladivostocké ulici ve Vršovicích. Večer se oslovení členové komisí shodovali na tom, že k urnám zatím dorazilo mezi sedmi až jedenácti procenty oprávěných voličů. Pouze členka volební komise v domově pro seniory v Rektorské ulici v Malešicích kolem půl desáté večer uvedla, že účast už tam dosáhla 33 procent.

O senátorský mandát se uchází deset kandidátů (seznam všech kandidátů viz níže). Nový zástupce Prahy 10 bude zvolen jen na na tři roky, tedy na zbytek Štětinova šestiletého senátorského funkčního období. Pokud žádný z kandidátů nyní nezíská nadpoloviční většinu hlasů, o obsazení senátorského křesla se bude rozhodovat za týden mezi dvěma finalisty.

Kandidáti do doplňovacích senátních voleb v Praze 10

  • ANO: lékařka Jana Dušková
  • TOP 09: učitelka tance Renata Sabongui
  • KSČM předseda SDL Milan Neubert
  • ODS: advokát Oldřich Choděra
  • koalice Vlasta (KDU-ČSL+LES): prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba
  • Strana zelených (s ČSSD): Ivana Cabrnochová, místostarostka  
  • Svobodní: exposlanec Jiří Payne
  • Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší Desítku: bývalý fotbalista Antonín Panenka
  • Sdružení nezávislých občanů: Miroslav Kos           
  • Česká Suverenita: Pavel Jánský

Ve stejném termínu jako o senátorovi hlasují občané Prahy 10 v prvním ze tří vyhlášených referend. Až do sobotní 14. hodiny se vyjadřují k nulové toleranci hazardu a také k tomu, zda peníze, které městská část z výnosů z hazardu dostane a které financují mládežnický sport, mají při zákazu hazardu jít z rozpočtu obvodu. Ve třetí otázce se budou vyjadřovat ke stavbě hospice.

Zájem voličů v prvních hodinách hlasování se od senátních voleb příliš nelišil, přestože kvůli referendu musí do jiné místnosti a znovu ukazovat doklady.

Další referendum Prahu 10 čeká za týden při případném druhém kole senátních voleb. V sedmi otázkách se budou obyvatelé vyjadřovat ke stavbě nové radnice a rekonstrukci fotbalového stadionu Bohemians, který chce městská část koupit. Ve třetím plebiscitu v termínu komunálních voleb bude pět otázek týkajících se privatizace bytů, kamerového systému, oprav komunikací a parkovacích domů.

Referendum ke stavbě radnice za 775 milionů korun požadovala opozice a místní sdružení, sebrali k tomu v minulých měsících asi 9 600 podpisů. Podle radnice bylo ale téměř 2 000 hlasů neplatných, a archy tak nesplnily zákonné povinnosti. Za pravdu v tom dal úřadu i soud. Současné řešení se třemi referendy a množstvím otázek považují kritici za matoucí.