Dny NATO v Mošnově přilákaly během prvního dne 140 000 lidí

Mošnov (Novojičínsko) - Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku navštívilo 140 000 lidí. Vyrovnali tak návštěvnický rekord ze soboty v roce 2011. Loni, kdy bylo horší počasí, přišlo 145 000 diváků dohromady za oba víkendové dny. 

„Je to o kvalitě programu, která stoupá každý rok,“ komentoval nárůst zájmu diváků mluvčí akce Jaromír Krišica. Je podle něj možné, že hodně lidí přilákal americký konvertoplán CV-22B Osprey, který měl v Mošnově evropskou premiéru. Stroj, který kombinuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla, byl na akci k vidění pouze dnes a od rána byl v obležení stovek návštěvníků.

V okolí letiště se ráno a dopoledne tvořily několikakilometrové kolony aut, v nichž lidé čekali i dvě hodiny. Dopravní komplikace se v okolí Mošnova očekávají i během neděle.

Policie zřídila speciální telefonní linku 596 110 927, na níž operátoři poskytovatují informace o aktuální dopravní situaci. Linka bude v sobotu i v neděli v provozu od 07:00 do 18:00.


Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) ocenil vysokou návštěvnost, která je podle něj úplně v kontrapunktu s tím, že se říká, že lidi takové věci nezajímají. „Myslím, že to lidé chtějí vidět úplně právem, za co se stát rozhodne utrácet jejich daně, a je dobře, že vidí, že ti vojáci a policisti a všichni, nechci nikoho vynechat, že to jsou profíci a že tu práci dělají skvěle a že je ta práce tvrdá,“ řekl Stropnický.

Martin Stropnický na Dnech NATO v Ostravě
Zdroj: ČT24
Autor: Petr Sznapka

Zástupce velitele Vzdušných sil Jaromír Šebesta řekl, že pro armádu je významné, že může ukázat svou leteckou a pozemní techniku. „Letectvo je výkladní skříní technické úrovně každého národa a výkladní skříní letectva jsou letecké dny a ukázka techniky pro veřejnost. Tohle je největší akce, která se u nás pořádá, tím pádem má taky největší význam,“ řekl Šebesta.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zopakoval, že Česko bude v příštích letech navyšovat svůj obranný rozpočet. Řekl také, že uvítal výsledek skotského referenda, protože Evropa by se neměla štěpit. „Evropa by měla postupovat společně a jednotně. Je důležité, aby v každém okamžiku bylo zřejmé, že platí naše spojenecké závazky, že jsme ochotni našim spojencům, dalším členům NATO a dalším členům Evropské unie přijít na pomoc, pokud by to z nějakého důvodu potřebovali,“ řekl premiér.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. V atraktivních dynamických i statických ukázkách letos představuje své armádní, záchranářské či bezpečnostní jednotky 16 států, přičemž speciální partnerskou zemí je Polsko.

Co všechno se bude na letišti dít?

  • Letecká prezetance proslulého amerického konvertoplánu
  • Napadení eskorty v podání Vězeňské služby
  • Společný průlet českých a švédských stíhaček
  • Turecké průzkumné stroje
  • Historie policejních jízdních oddílů a výcviku koní
  • Letecký tanker KC 135
  • Představení nizozemského královského letectva
  • Motocyklová četa Hradní stráže
Kompletní program najdete ZDE. Nebo si můžete stáhnout speciální aplikaci do mobilu, která zobrazí vždy aktuální program akce. 

Speciálním hostem je armáda Polska, která pomocí svých letců a vojáků předvede například tank Leopard 2 či nadzvukové letouny F-16 a SU-22.

Přestože náklady na tuto každoroční akci rostou, organizátoři jsou přesvědčení, že jde o zásadní událost, na které by se nikdy nemělo vybírat vstupné. Jejich cílem není pouze prezentace techniky a vojenských dovedností. Chtěli by, aby byly tyto dny vždy také platformou pro vysvětlování důležitých bezpečnostních témat a rovněž příležitostí k připomenutí si vlastních tradic.

Další a neméně důležitou stránkou akce jsou samozřejmě také neoficiální setkání armádních velitelů, politiků, ale také podnikatelů. Ostrava se tak vždy na jeden víkend v roce stává místem, kde ti nejzasvěcenější jednají o klíčových bezpečnostních otázkách.

Video Dny NATO přilákaly do Ostravy 140 000 lidí
video

Dny NATO přilákaly do Ostravy 140 000 lidí

Dny NATO přilákaly do Ostravy 140 000 lidí

Dny NATO 2014

Dny NATO 2014