V Libereckém kraji se rozpadá vládnoucí koalice

Liberec – V Libereckém kraji se rozpadá dosud vládnoucí koalice Starostů a Změny, radní pro rozvoj Ivana Hujerová totiž na dnešním jednání oznámila, že opouští zastupitelský klub Změny pro Liberecký kraj. Koalice tím pádem přišla o těsnou většinou. Hejtman Martin Půta (STAN) už požádal předsedy všech zastupitelských klubů o společné jednání.  

Ivana Hujerová byla za Změnu zvolena jako nezávislá kandidátka. Místo radní ale po dnešním rozhodnutí neopouští a ujistila, že bude i nadále respektovat plnění programového prohlášení.  

V Libereckém kraji vyhráli před dvěma lety volby Starostové a získali 13 křesel ve 45členném zastupitelstvu. Druzí byli komunisté a třetí Změna pro Liberecký kraj, mají po deseti křeslech. Čtvrtá skončila ČSSD se sedmi mandáty a pět jich obsadila ODS. Koalice Starostů a Změny stojí v čele Libereckého kraje od listopadu 2012 a má těsnou většinu 23 mandátů.   

„Koalice v posledních měsících prakticky nefunguje, po oznámení rezignace Ivany Hujerové ztratila i formální většinu jednoho hlasu v krajském zastupitelstvu,“ řekla k rezignaci Hujerové předsedkyně klubu Starostů Lena Mlejnková. Rozhodnutí Hujerové je podle ní vyústěním vnitřních problémů Změny. Předseda klubu Změny Josef Jadrný přiznal, že situace je vážná. „Jsme připraveni podílet se na řešení, které povede ke stabilizaci stavu v koalici,“ řekl na jednání zastupitelstva Jadrný.  

Hejtman Martin Půta (STAN) požádal předsedy všech zastupitelských klubů o společné jednání, na němž chce hledat východisko ze současné situace. „Věříme, že společným zájmem všech zastupitelů je stabilní fungování kraje a hledání řešení ve prospěch občanů kraje, které zastupujeme,“ dodala Mlejnková.