Na Hluboké řádí dřevomorka, zámecká cukrárna je nepřístupná

Praha Jednu z nejnavštěvovanějších památek v Česku, zámek v Hluboké nad Vltavou, napadla nebezpečná houba dřevomorka, která ničí zdivo i dřevěné konstrukce. Správci zámku proto museli uzavřít jednu z prohlídkových tras pro turisty – letos už se tak návštěvníci nedostanou do Schwarzenberské kuchyně. Zbytek zámku je pro výpravy bez problémů přístupný.

Kvůli dřevomorce se muselo odklidit asi tři tisíce předmětů z mobiliáře (např. skleničky nebo porcelán), teď dělníci ze základů bývalé zámecké cukrárny odstraňují cihlu po cihle: „Sonda ukázala, že na spodní části cihly jsou plodnice dřevomorky,“ vysvětluje Roman Pivoňka z Národního památkového ústavu.

Dělníci také v pytlích odvážejí zbytky poničené dřevěné podlahy, nahromaděnou suť pak zkrápí speciálním roztokem, který houbu likviduje.

Boj s houbou vyjde památkáře asi na tři čtvrtě milionu korun. Po vyčištění musejí položit novou podlahu a také osadit nové dveře. Pokud nenastanou komplikaci, správci zámeckou cukrárnu opět zpřístupní v květnu příštího roku.