PODÍVEJTE SE: Geologové vylezli na Pravčickou bránu, hledají praskliny

Praha – Geologové historicky poprvé skenují celou Pravčickou bránu. Pomocí takzvaného georadaru hledají skryté praskliny uvnitř skalního masivu, které by mohly ohrozit jeho stabilitu. Pod největším skalním mostem v Evropě projede ročně na 200 tisíc turistů. Záznamy z měření budou geologové vyhodnocovat asi měsíc.

Na vrchol Pravčické brány nevede žádná cesta, výstup terénem trvá zhruba třicet minut. Měřicí techniku proto správci národního parku postupně vyvezli starou nákladní lanovkou. Kromě geologů ale přímo na skalní most nikdo nesmí. Turisté se po něm naposledy procházeli před třiceti lety. Pak byl kvůli prasklinám uzavřen. Pohyb skály proto neustále hlídají čidla. Pro turisty, kteří chodí pod ní, ale není zatím nebezpečná.

Pravčická brána je stará statisíce let

Unikátní pískovcový útvar vznikl, když se skály zbavovaly přebytečné váhy – důležitým faktorem je přitom stlačení. Pískovec se rozpadá pouze tam, kde není dostatečně stlačený. Samotná váha skalního bloku tak způsobuje, že Pravčická brána neeroduje, ale naopak pevně stojí. Tento princip platí i pro další podobné útvary po světě.

Objasnit vznik brány ale trvalo dlouhých 150 let. Výsledky výzkumu česko-amerického vědeckého týmu vedeného tuzemskými odborníky letos uveřejnil i prestižní časopis Nature Geoscience. Devítičlenný tým při pokusech ponořoval záměrně narušené pískovce do vody a materiál zatěžoval. Takto se vědcům podařilo cíleně vytvořit všechny typické skalní útvary, jako jsou brány, převisy, okna či sloupy.

Pravčická brána je největší skalní bránou Evropy. Vysoká je 21 metrů a rozpětí oblouku má 26,5 metru. I v nejužším místě je tři metry široká. Každý rok ji navštíví 200 tisíc turistů. Před sedmi lety byla nominována mezi sedm novodobých divů světa - do finále se ale neprobojovala.

/*json*/{"map":{"lat":50.88374918868534,"lng":14.28093105557774,"zoom":19,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":50.883874410956,"lng":14.281797409058072,"type":"1","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/


Video Pravčická brána pod drobnohledem skenerů
video

Pravčická brána pod drobnohledem skenerů