Podezřelému hospodaření centra sociálních služeb kraj jen přihlížel

Trutnov - Měl to být vzorový projekt sociálních služeb v kraji. Skončil ale trestním oznámením a milionovými škodami. V Barevných domcích v Hajnici na Trutnovsku se starají o stovku mentálně postižených. Dnes už bývalý management ale tuhle krajskou organizaci zřejmě dlouho systematicky okrádal a zřizovatel jen přihlížel.

Auditoři zjistili, že ve zfalšovaném účetnictví je díra skoro čtyři miliony. „Kontrola zjistila velké nedostatky v hospodaření této organizace. Na základě těchto zjištění podal kraj trestní oznámení na neznámého pachatele,“ uvedla mluvčí Královéhradeckého kraje Martina Götzová. Vedení ústavu jezdilo na dovolenou služebním autem, pod stromeček příbuzným dávalo firemní počítače a telefony.

„Plánujeme posílit tým kontrolorů, který by měl dál prověřovat smlouvy uzavřené v Barevných domcích Hejnice,“ dodala Götzová. Jen za služby PR utratila organizace 100 000 měsíčně, za úklidové služby každý měsíc platila kolem 40 000 korun.

Společným jmenovatelem všech podezřelých smluv je přitom narychlo odvolaná dlouholetá ředitelka Lenka Škarková. „Podle protokolu sice kontrola něco našla, ale nemyslím, že by to byl důvod k odvolání. Podle mě to bylo zástupné a účelové,“ komentovala výsledky auditu Škarková.

Na kraji o podezřelých operacích věděli už od roku 2010, osobně zkontrolovat inventuru sem ale nepřijeli ani jednou. A protože závěry auditu stále nejsou kompletní, čeká krajské politiky zřejmě ještě nejedno překvapení.