Nový most ve Vilémově už se staví, dokončen by měl být v listopadu

Vilémov - Pracovníci společnosti Bögl a Krýsl dnes po dokončení přípravných prací zahájili stavbu nového mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku. Podle Františka Lízala, jenž na stavbě zajišťuje technický dozor, by měla být stavba podle nově schváleného harmonogramu dokončena do 30. listopadu. Původní most se zřítil 4. září, při neštěstí zahynuli čtyři dělníci a další dva byli zraněni.

„Dělníci dnes připravují pažení a poté zahájí výkop pro založení betonového základového pásu. Výkop se potom opatří bedněním a armaturou, vybetonuje se a obsype. To samé se pak uskuteční na druhé opěře mostu,“ řekl Lízal. Původní plán počítal s dokončením mostu do konce října. „Zřícení mostu a složitá koordinace činnosti několika firem původní termín dokončení posunuje zhruba o měsíc,“ řekl už dříve Lízal.

Na stavbě podle něj pracují tři zhotovitelské společnosti asi na padesátimetrové délce. „Je to organizačně složité. Něco dělá Strabag, něco Bögl & Krýsl, pár metrů od nich buduje firma Silnice Čáslav opěrnou zeď z drátěných košů, které jsou vyskládány kameny,“ dodal Lízal. Podle starosty Vilémova Jiřího Lebedy musejí lidé do centra městyse chodit až kilometrovou oklikou. „Nadšení z toho nejsme, jako obec ale nemáme žádné páky, jak stavbu urychlit. Občané si stěžují, už se to snáší i na mou hlavu, ale učím se s tím žít,“ řekl už dříve Lebeda.

Oprava vilémovského mostu je součástí modernizace silnice II/345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem za 160 milionů korun, kterou dotuje Unie. Součástí zakázky je rekonstrukce tří mostů. Kraj Vysočina zadal celou zakázku konsorciu firem M-Silnice a Strabag.

Původní most se zřítil 4. září. Pod mostem pracovalo v době neštěstí šest dělníků, tři Češi a tři Slováci. Přežili dva muži ze Slovenska. Kriminalisté případ vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti. Nikdo zatím obviněn nebyl. Případným viníkům hrozí vězení na tři až deset let. Policie podle krajské mluvčí Dany Čírtkové zatím čeká na výsledky posudků a expertiz. Mezitím pokračují výslechy svědků včetně pracovníka, který s těžkým zraněním neštěstí přežil. Až ze souhrnu poznatků bude podle mluvčí možné vyvodit případnou trestněprávní odpovědnost.

Video Ve Vilémově se rozhýbává oprava mostu. Zatím pomalu
video

Ve Vilémově se rozhýbává oprava mostu. Zatím pomalu

Ve Vilémově se rozhýbává oprava mostu. Zatím pomalu

u 30.09.2014

Na místě zříceného mostu ve Vilémově se začalo znovu stavět