Zemědělci ve Vedrovicích bojují o nově vyměřené pozemky

Vedrovice - Nelegální užívání pozemků a ničení úrody. Až tak daleko zašly spory mezi zemědělci ve Vedrovicích na Znojemsku. Pozemkový úřad tam letos na jaře změnil výměru jednotlivých polí. Všichni zemědělci to respektují - až na jednoho. Ten teď ostatním způsobuje škody.

„Tady jsou stabilizace, které nám byly předány stavebním úřadem. Z toho jasně vidíte, že nerespektovali vůbec nic,“ říká zemědělec Pavel Smrček, který stojí u ulomeného hraničního kolíku v poli u obce Vedrovice na Znojemsku. Dřevěná značka vyměřovala, kam až sahá jeho pole s kukuřicí. I když na jaře plodinu zasadil, před týdnem ji sklidil někdo jiný. Úrodu z polí, které podle pozemkové databáze patří od května Pavlu Smrčkovi, si odvezla firma Agros Vedrovice, která parcely využívala dřív. Nové uspořádání Státního pozemkového úřadu nedodržuje.

„Sklidili mi úrodu na výměře 26 hektarů. Kdybych to sklidil já, byl by to výnos zhruba za milion korun. Je to citelná ztráta, asi třetina mých tržeb,“ odhaduje škodu zemědělec Smrček. Když se minulý týden pokusil svoji kukuřici bránit, zasáhla policie. „Zemědělce, který bránil svoji úrodu, odvezli na stanici. A firma Agros mohla beztrestně sklízet dál,“ vzpomněl nedávný incident starosta Vedrovic Richard Janderka (nez.).

Firma Agros Vedrovice s Českou televizí o problému mluvit nechtěla. „Řeší to policie a vyjádření jsme dali,“ řekl jednatel firmy Miloslav Štefl. Víc komentovat odmítl.

Problémy s firmou Agros nemá jen Pavel Smrček, ale všichni soukromí zemědělci ve Vedrovicích. „Celková sporná výměra je přes sto hektarů,“ odhadl Smrček. Zemědělci se spojili a podali na firmu Agros trestní oznámení. Letošní úrodu už to ale šestici soukromníků stejně nezachrání.