Za léčbu vynuceným sexem dostal „guru Jára“ desetiletý trest

Zlín – Deset let za mřížemi má strávit zakladatel esoterické školy Poetrie Jaroslav Dobeš. Za mříže ho poslal Krajský soud ve Zlíně. Jeho blízká spolupracovnice Barbora Plášková má jít do vězení na devět a půl roku. Na svých seminářích Dobeš sexem údajně léčil problémy důvěřivých žen. Soudní znalci pak potvrdili doživotní traumata některých zneužitých. Třiačtyřicetiletý Dobeš, zvaný jako „guru Jára“, je i s Pláškovou na útěku. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i obhajoba si ponechaly lhůtu na podání odvolání.

Guru Jára podle obžaloby takzvaně „odháčkovával“ ženy a dívky na různých seminářích své komunity. Tvrdil, že všemožné problémy žen jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali dřívější sexuální partneři a které jim znemožňovaly žít plnohodnotný život. On pak tyto takzvané háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval.

Klientky školy však o této metodě nic nevěděly, většinou jim byla nabídnuta na konci i vícedenních seminářů, aniž věděly, jak metoda probíhá. Některé se bránily, většina z nich však po úvodním dechovém cvičení nebyla schopná ovládat své tělo a reagovat. „Ženy byly ve stavu, kdy se nemohly bránit zjevně provedenému aktu, o který nestály,“ potvrdil anesteziolog a soudní znalec Pavel Hude. Lektorky školy v čele s Pláškovou dívky většinou stimulovaly na pohlavních orgánech a řídily dechové cvičení, poté se nečekaně objevil Dobeš a zpravidla vykonal na ženách krátkou soulož.

„Založili neakreditovanou esoterickou školu, jejíž podstatou nebylo nějaké léčení, ale majetkový a osobní prospěch obžalovaných,“ uvedla předsedkyně senátu Iveta Šperlichová. Psycholog Dobeše označil za narcistického člověka, který zneužívá ženy v tísni. Plášková si k němu údajně vytvořila patologickou vazbu. Při práci pro školu osvědčila pragmatické myšlení a vysokou sociální inteligenci.

Video Ezoterik Jaroslav Dobeš dostal desetiletý trest
video

Ezoterik Jaroslav Dobeš dostal desetiletý trest

Podle obžaloby, která zmiňovala osm takových případů z let 2004 až 2007, se u poškozených projevila posttraumatická stresová porucha. Semináře se konaly na několika místech včetně domu ve Zlíně nebo statku v obci na Olomoucku. Podle státní zástupkyně Ivety Eichlerové Dobeš školu vytvořil jako zdroj své obživy. „Odháčkováním“ podle ní prošlo asi 350 žen. Řada z nich se mu podrobila dobrovolně, jiné však nikoliv. „Pan Dobeš byl při léčebném rituálu přesvědčen o tom, že zájemkyně jsou seznámeny s tím, že ho chtějí dobrovolně podstoupit,“ hájil dnes svého klienta advokát Libor Knot.

Znalkyně Alena Gayová potvrdila, že u některých žen posttraumatická stresová porucha přerostla v chronický stav, její symptomy tak budou přetrvávat celý život. Znásilněné trpí například poruchami sebeúcty, některé si změnily i jména, mají potíže v partnerských vztazích, trpí depresemi a mají i pocity viny kvůli tomu, že do Poetrie přivedly další ženy. Podle Gayové přitom šlo o inteligentní ženy, které ale byly na Dobešovi závislé.

Guru Jára byl podle svědkyň ve své komunitě velmi ctěn a obdivován. Jen on byl prý schopen provést údajné „odháčkování“. Hodně cestoval, v Česku se objevoval jen občas. V zahraničí se zřejmě stejně jako Plášková pohybuje i nyní. U soudu je zastupovali advokáti. „Na oba je vydaný jak mezinárodní, tak evropský zatýkací rozkaz a stále platí,“ dodala žalobkyně Eichlerová.