Praha má nové stavební předpisy, podle MMR jsou ale v rozporu se zákonem

Praha – Ministerstvo pro místní rozvoj kritizuje stavební předpisy, které v červenci schválila pražská rada města. Jsou prý v rozporu se zákonem. Nyní resort hrozí, že pozastaví jejich platnost, pokud je Praha neupraví. Architekti naopak nové směrnice vítají a hodnotí velmi kladně. Kvůli předpisům, které od začátku října mimo jiné regulují velikost reklamy ve městě, se v posledních týdnech rozhořel ostrý spor mezi Prahou a reklamní společností Bigmedia.

Praha podle ministerstva pochybila, když před schválením předpisů nepožádala o notifikaci Evropskou komisi. Hudeček s tím ale nesouhlasí. Tvrdí, že podle právních analýz města žádná notifikace nutná není. Výzvu od ministerstva zatím Praha nedostala. Ředitelka odboru stavebního řádu ministerstva Marcela Pavlová uvedla, že ode dne doručení bude mít město 60 dnů na zjednání nápravy.

Velké poutače brzy zmizí z pražských ulic

Své výhrady k novým předpisům mají někteří starostové, kterým se nelíbí zahušťování zástavby nebo absence norem ohledně osvětlení bytů. Svaz provozovatelů venkovní reklamy zase rozjel kampaň proti omezení billboardů na šest metrů čtverečních a nelíbí se jim ani to, že reklamu mohou umístit pouze tam, kde už nelze postavit budovu, tedy mimo takzvané zastavitelné území. Podle předpisů nebudou v Praze vznikat nové samostatně stojící billboardy, a až těm současným skončí platné stavební povolení, firmy budou muset obří reklamní poutače a plochy odstranit.

Odborná obec architektů na druhou stranu s novými předpisy jednoznačně souhlasí. Přestože je asi nejvíce slyšet o billboardech, nové normy toho přinášejí mnohem víc. Už zmiňované zahušťování zástavby má v podstatě dotvořit vnitřní podobu města. „Zahušťování města znamená využívání těch volných stavebních pozemků, kde existuje infrastruktura,“ vysvětluje Pavel Hnilička z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Příkladem mohou být Holešovice, kde se v dosahu metra nachází několik volných stavebních pozemků, na nichž se podle staré vyhlášky byty stavět nemohly.

Radní nezapomněli ani na péči o zeleň. Například každá nová nebo opravená ulice, která je širší než 12 metrů, bude muset mít stromořadí. Regulována bude rovněž výška budov podle několika výškových hladin. Nové domy by tak neměly převyšovat starší zástavbu.