Zámky lásky dlouho nevydrží. Poškozují zábradlí, tvrdí radnice

Děčín – Visací zámky, které po vzoru romantického filmu z roku 2007 umisťují zamilované páry na zábradlí na místech, která považují za romantická, jsou trnem v oku českých radnic. Podle úředníků kovové přívěšky ničí zábradlí vzácných památek či čerstvě rekonstruovaných mostů, a proto je průběžně odstraňují. Například v Děčíně však současně uvažují o tom, že naopak vyhlásí lokalitu, která bude pro zamykání visacích zámků vhodná.

Video Uzamčená láska dlouho nevydrží, zámky vadí radnicím
video

Uzamčená láska dlouho nevydrží, zámky vadí radnicím

Sázejí-li zamilované páry na to, že jejich vztah bude pevný jako visací zámek, který po vzoru italského romantického filmu umístili na zábradlí, mohou si v mnoha případech rovnou začít hledat novou známost. Českým radnicím taková „výzdoba“ historických památek vesměs vadí a odstraňují ji. Zatímco tedy například na nábřeží řeky Arno ve Florencii není pro samé zámky vidět zábradlí, například v Děčíně radnice důsledně dbá na to, aby ve městě žádné zamykací důkazy lásky nevisely.

Páry si v Děčíně oblíbily několik míst, která ale podle radnice poškozují – desítky zámků se objevují například na historické řetězové lávce, na vyhlídce nad městem i na obou stranách Tyršova mostu. Ten je přitom čerstvě po opravě a zámky podle radnice již odřely nový nátěr zábradlí. Strážníci se proto snaží párům, které přistihnou, umístění zámku rozmluvit a radnice se snaží ty již uzamčené co nejrychleji odstranit. „Schováme je, abychom je mohli lidem vrátit, kdyby se o ně přihlásili,“ zdůraznila přitom mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

Most lásky v Sokolově
Zdroj: ČT24
Autor: Vojtěch Rejl

Města včetně Děčína nyní hledají místa, kde vyvěšování zámků vysloveně povolí. Hned dvě by mohla vzniknout u Labe.

Zámečky lásky jsou noční můrou pražských památkářů

Nejoblíbenějším místem, kam milenci v Praze zámečky věší, je pražská Čertovka. Právě tam zámků visí několik tisíc. Poslední dobou jich ale přibývá i na sochách Karlova mostu. Konkrétně na mřížce, která je umístěna v místě, kde byl vhozen do vody Jan Nepomucký. Podle památkářů zámky historickou stavbu hyzdí a v nejexponovanějších místech taky zbytečně zatěžují. Ochránci památek navíc varují před účinky rzi na staré stavby, velkým problémem je i váha zámků, která by mohla poškodit plot a další místa, na kterých jsou zavěšené.

Památkáři a správci Karlova mostu proto „vyhlásili zamilovaným válku“ a zámky z mostu pravidelně odstraňují. „Zámečky putují do sběrných surovin a za utržené peníze kupujeme pákové nůžky, jimiž zámky odstraňujeme,“ upřesnil Kotrč. Ani to ale příliš nepomáhá, jakmile památkáři zámky odstraní, rychle se objeví nové.

Římský most Milvio je plný zámečků lásky Milenci v románu Chci tě italského spisovatele Federika Moccii stvrzují svou lásku tím, že na most Milvio v Římě pověsí zámek. Právě na tomto mostě měl totiž zahynout patron zamilovaných svatý Valentin. Klíč od zámečku pak, se slovy per sempre – navždy, hází do řeky Tibery. Příběh mladých milenců inspiroval nejprve Italy, kteří začali po vzoru románových hrdinů věšet zámky se svými jmény na most Milvio. Zvyk se rychle rozšířil i do ostatních měst po Itálii a brzy i po celé Evropě.

Pro římský Ponte Milvio byla románová sláva pohromou, zámečky ho doslova zaplavily a po zfilmování románu a s ním spojeným návalem zamilovaných turistů musel dokonce římský starosta přistoupit k přísným trestům, za zavěšení zámku hrozí pokuta až 50 eur.

V jiných evropských městech ale, mnohdy i navzdory pokutám, zámečky lásky dál přibývají. Například na Treťjakovském mostě v Moskvě byly dokonce kvůli nim zřízeny zvláštní železné konstrukce ve tvaru stromů, aby nehyzdily vzhled mostu. Tisíce zámečků „zdobí“ i mosty v italských Benátkách, Neapoli, Miláně nebo Turíně, ale i polské Wroclawi nebo francouzské Paříži.