Ředitel pražské zoo: Narodil se nám mimozemšťan

Praha – Samičce hrabáče kapského Kvídě se včera narodilo přímo před návštěvníky pražské zoo mládě. Podle ředitele Miroslava Bobka je malý hrabáč jednoznačně mládětem roku. „A to nejen proto, že Kvídu jsem už víckrát označil za své nejoblíbenější zvíře, ale především z toho důvodu, že její mládě je opravdu úchvatné. Protažená hlava, velké oči a uši, svraskalá kůže a dlouhatánské drápky - vážně mimozemšťan!“ řekl.

Devítiletá Kvída porodila mládě už loni, ale to nepřežilo. „Tehdy se o ně nestarala; snad proto, že nebylo životaschopné,“ řekla kurátorka chovu Barbora Dobiášová. Tentokrát je prý situace úplně jiná. „Včera narozené mládě bylo už od prvních okamžiků aktivní a zhruba od sedmé hodiny ranní se intenzivně snaží od matky pít mléko. Kvída se chová skvěle,“ dodává.

Otcem mláděte je pětiletý samec Draco. Pracovníci zoo doufají, že malého „mimozemšťana“ i s matkou budou moci návštěvníci vidět už zítra. Byť vždy jen na chvilku. Pražská zoo také plánuje video s malým hrabáčem vyvěsit na svých stránkách.  

Hrabáč je specifický druh savce, kterého chová po celém světě pouze osmnáct zoologických zahrad. České hrabáče včetně Kvídy, Draca a jejich potomka najdou návštěvníci pražské zoo v Africkém domě. Za posledních 35 let se českým odborníkům podařilo odchovat tři mláďata.

Hrabáč kapský žije ve velké části Afriky jižně od Sahary. Patří do samostatného řádu savců, který je velmi starobylý. Na předních končetinách má čtyři a na zadních pět prstů s dlouhými drápy, kterými rozhrabávají mraveniště a termitiště. Mají protáhlý čenich a až třicet centimetrů dlouhý lepkavý jazyk, kterým loví hmyz. Obývají dlouhé a prostorné nory. Jsou to noční tvorové, žijí samotářským způsobem života.