Daňové úniky téměř 7 miliard. Žalobce podal další obžalobu na Březinu a spol.

Ostrava - Státní zástupce podal obžalobu na členy takzvané lihové mafie v čele se zlínským podnikatelem Radkem Březinu za podvody s alkoholem. Výše daňových úniků z nelegální produkce je v Česku zcela mimořádná. Podle státního zástupce z Olomouce Miroslava Stokláska sedmičlenná skupina okradla stát na daních o 6,7 miliardy korun. Jako organizované skupině obžalovaným hrozí za krácení daní až třináct roků vězení.

Původně v tomto případu figurovalo osm lidí, jeden obviněný ale v průběhu vyšetřování zemřel. Dvěma ze zbývajících sedmi obžalovaných soud přiznal status spolupracujícího obviněného, jedním z nich je zřejmě bratr hlavního organizátora Tomáš Březina.

Státní zástupce zároveň požádal o spojení této kauzy s případem nelegálních skladů s lihem v Olomouci, Stojčíně a Valašském Meziříčí, kterým se letos začal zabývat olomoucký krajský soud. V kauze figurují oba Březinové a jejich spolupracovník Tomáš Pantlík. Daňový únik žalobce v tomto již projednávaném případě vyčíslil na půl miliardy korun. Radek Březina se přiznal, že byl hlavním organizátorem všech podvodů, popsal například také, jak klamal celníky. Jeho mladší bratr podrobně vypovídal o organizaci a rozsahu trestné činnosti. Soudce v září proces odročil, protože se rozhodl počkat právě na podání obžaloby v souvisejícím případu několikanásobně vyšších daňových úniků. Vycházel už z předpokladu, že kauzy spojí v jednu.

Policisté zatkli členy gangu letos v lednu. S nelegální produkcí alkoholu začali podle státního zástupce kolem roku 1998. Podstata jejich trestné činnosti spočívala v tom, že použili minimálně 1,3 miliony litrů technického lihu na výrobu alkoholických nápojů, které nezdanili. Kromě toho obchodovali s nejméně 21 miliony litrů nezdaněného lihu, který ukrývali v podzemních skrýších.