Policie dopadla gang zlodějů a čeká pokles krádeží aut o třetinu

Praha - Pražští kriminalisté dopadli desetičlenný gang zlodějů, který denně odcizil až čtyři automobily. Svou specializací nenechavci potvrdili celorepublikový trend - nejčastěji mizely vozy značky Škoda Octavia. Skupina ale nepohrdla ani motorkou nebo jen dětskou autosedačkou či nosičem kol. Dopadení gangu by se podle policie mohlo projevit ve statistikách. „Lze uvažovat, že dojde k třetinovému poklesu trestné činnosti na území hlavního města Prahy,“ uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan. Jen z pražských ulic denně zmizí až deset automobilů. Letos se podle dosavadních statistik krade nejvíce v úterý a ve středu, nejméně v pátek a sobotu.

Video Události: Krádeže aut v Praze
video

Události: Krádeže aut v Praze

Události: Krádeže aut v Praze

UD 13.10.2014

Policejní zásah proti zlodějům aut v Praze (zdroj: Policie ČR)

Velké množství odcizených aut vyšetřovala pražská policie od srpna. Kriminalisté zjistili, že krádeže má na svědomí dobře organizovaná skupina s nacvičeným postupem. „Někteří lidé auta tipovali, jiní je kradli a převáželi o pár ulic dál, kde je nechali několik dní takzvaně odležet,“ popsal postup zlodějů Hulan. „Poté přišla na řadu třetí vlna skupiny, tedy lidé, kteří odstavená auta vyzvedávali a převáželi na konkrétní místo, kde byly vozy rozebírány, nebo v celku prodávány předem domluveným zájemcům,“ doplnil.

Zásahová jednotka deset podezřelých zadržela 7. října a vyšetřovatel je obvinil z krádeží, za které jim hrozí až osm let vězení. „S ohledem na skutečnost, že tato skupina byla schopna odcizit tři až čtyři vozidla denně, můžeme reálně uvažovat až o třetinovém poklesu tohoto druhu trestné činnosti na území hlavního města,“ uvedl mluvčí policie.

Policistům se ale také podařilo podle Hulana ještě před pochytáním podezřelých zabránit zmizení 11 aut a tří motorek. Vozidla totiž vlastně detektivové zase „ukradli“ zlodějům. „V praxi to znamenalo, že kriminalisté si po krádeži a odstavení vozu pachateli pro auto došli a zajistili ho. Jakmile to bylo možné, tak ho vrátili oprávněnému majiteli,“ sdělil mluvčí.