Interaktivní mapa Plzně nabízí stovky dobových fotografií a vzpomínek

Plzeň - Západočeská metropole má novou interaktivní mapu takzvaného Skrytého města. Projekt obsahuje stovku konkrétních míst a příběhů včetně dobových fotografií a vzpomínek, které se k nim váží. Na tvorbě mapy se podíleli samotní Plzeňané. Skryté město je součástí projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.

Interaktivní mapa je určená především Plzeňanům, kteří díky ní mohou poznat příběh svého města. „Mapu je možné prohlížet dvěma způsoby. Klasické mapové zobrazení umožňuje zobrazovat a filtrovat body v mapě dle příslušnosti k časovému období nebo typu, např. vzpomínky, významná událost, osobnost apod. Současně jsme připravili tématické výběry bodů, které jsou provázány stejnou obsahovou linií, např. Příběh plzeňského piva nebo Osvobození Američany,“ uvedla šéfredaktorka Skryté mapy Petra Svoboda.

Tým Skrytého města objel na jaře karavanem čtyři lokality (Lochotín, Slovany, Bory a Doubravku) a vyzval místní, aby se na tvorbě obsahu podíleli a přispěli svým příběhem nebo fotografií. V lokalitách probíhaly i besedy s pamětníky. Mapu pak vytvářel tým historiků a publicistů.

Plzeň - Skryté město
Zdroj: mapa.skrytemesto.cz

Tvůrci projektu počítají také s tím, že se mapa bude dál rozvíjet o současnost a postřehy lidí, kteří ve městě žijí nyní. „Mapa teprve startuje, čili je jakousi ukázkou, jak by se mohla dále rozvíjet. Teprve nyní se otevírá dalším možnostem, například občanským sdružením, zástupcům komunit i jednotlivcům, kteří se do ní v blízké budoucnosti rádi otisknou a dají historické mapě současný rozměr,“ poznamenal iniciátor projektu Jakub Deml z občanského sdružení KVAS.

Objevovat skrytou identitu Plzně pomůže také projekt Plzeňské rodinné fotoalbum nebo program komentovaných sousedských procházek po městě vedených pamětníky či průvodci přímo z řad obyvatel.