Úředníci z Ústí neřešili přes 1000 přestupků za parkování

Ústí nad Labem - Tři úředníky odboru kontroly ústeckého magistrátu obvinila policie ze zneužití pravomoci úřední osoby a maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Podle kriminalistů vůbec neevidovali řadu přestupků, které dostávali od městské policie. Vyšetřovatelé našli takových případů víc než tisíc. Šlo o nezaplacené parkování. Kriminalisté nevylučují, že obviní ještě další lidi.

Městská policie podle zavedené praxe přestupky shromažďuje a odboru kontroly je pak předává k vyřešení a případnému potrestání viníků. Nezaevidované přestupky se týkaly nezaplaceného parkování. „Toto se dělo celý minulý rok. Postup byl takový, že poté, co byly přestupky postoupeny příslušnému odboru, tak byly bez dalšího založeny, byly vedeny v kanceláři příslušného úředníka, který je na konci roku odnesl do archivu,“ vysvětlil dozorující žalobce Jan Řeháček.

Obviněnými jsou vedoucí odboru Jana Sokolová, vedoucí oddělení přestupků v dopravě Marcela Rosenkrancová a referent téhož oddělení Josef Mansfeld. Jedna z obviněných navíc odložila přestupek svého kolegy, vedoucího odboru dopravy Dalibora Dařílka. Podle policie ale nejsou všichni úředníci stíhaní za totéž. „Každý z obviněných je stíhán pro jednání, jehož se měl dopustit on sám v rámci výkonu své činnosti,“ doplnila policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Vůz vedoucího dopravního odboru stál v zákazu vjezdu

Dařílkovo vozidlo údajně parkovalo v zákazu vjezdu. Strážníci městské policie přestupek zaevidovali a předali odboru kontroly k dořešení. Úředníci si nejprve z evidence zjistili, komu vůz patří a přestupek následně odložili. Dařílek odmítl, že o to kolegy žádal. „To bych byl blázen,“ reagoval.

Sám Dařílek a jeho někdejší podřízená už přitom před lety čelili obvinění ze zneužití pravomoci za to, že nepotrestali za jízdu v opilosti bývalého radního Jiřího Madara. Soud nakonec oba zprostil viny s tím, že úředníci nepostupovali správně a poskytli Madarovi výhodu. Soudu se ale nepodařilo prokázat, že jednali úmyslně. Po této kauze změnil ústecký magistrát systém řešení dopravních přestupků. Z odboru dopravy je přesunul právě na odbor kontroly.

Obvinění úředníci dál pracují na svých místech. „Úřad neměl a nemá právní důvod činit personální opatření v souvislosti s obviněním úředníků, ctíme presumpci neviny,“ uvedla mluvčí magistrátu Romana Macová. Všechny přestupky týkající se neplaceného parkování už podle Macové úřad eviduje.