Losos se vrací do českých řek, Kamenicí se jich prohání 9000

Jetřichovice (Děčínsko) - Pracovníci národního parku České Švýcarsko a několik desítek dobrovolníků vypustili v Jetřichovicích na Děčínsku do řeky Kamenice 9000 malých lososů. Pravidelná akce se uskutečnila v rámci projektu návratu lososa obecného do českých řek.

Projekt na obnovu populace lososů začal na konci 90. let. Jeho cílem je trvalý návrat tohoto druhu do českých vod, kde byl losos kdysi běžnou rybou. „Program by měl pokračovat do té doby, než se lososi u nás obejdou bez lidské pomoci při jejich reprodukci,“ uvedl mluvčí národního parku Tomáš Salov. Je to ale podle něj otázka dalších minimálně několika desítek let.

Na znovuvzkříšení lososů v Česku se podílejí i dobrovolníci prostřednictvím dárcovských SMS zpráv - DMS NAVRATLOSOSU na číslo 87777. Za odměnu si potom mohou sami lososy do řeky vypustit. Tradičně tak činí studenti Střední lesnické školy ve Šluknově, letos se k nim přidali i žáci základní školy ze středočeských Sedlčan, kteří se na podporu lososů ve třídě složili. „Dárci každoročně zaplatí zhruba třetinu nákladů na návrat lososů,“ doda Salov. Letos ale vybrané peníze zůstanou ušetřeny na příští rok, protože projekt byl kompletně hrazen z operačního programu Životní prostředí.

Dospělé lososy čeká dlouhá cesta Labem do moře

Lososy nasazuje správa národního parku ve spolupráci s Českým rybářským svazem do Kamenice každoročně. Na jaře se vypouští přibližně 80 000 kusů plůdku, na podzim potom zhruba půlroční rybky velké téměř deset centimetrů. Těch bylo dnes do Kamenice nasazeno 7 000 , zbývající 2 000 byly o trochu starší kusy měřící přibližně 15 centimetrů. „Čím vyspělejší ryby vypustíme, tím větší mají šanci na přežití,“ podotkl Salov. Spousta malých lososů se totiž stane potravou například pstruhů.

Lososi, kteří mají štěstí, prožijí prvních několik let v Kamenici a jako dospělé je čeká dlouhá cesta Labem do moře. Rozmnožit se připlují opět na sever Čech, na místa, kde rostli. Prvního lososa, který se do Kamenice vrátil, rybáři pozorovali v roce 2002. V posledních letech je především na německé straně hranice registrováno několik desítek lososů, kteří se vrátili. Rekordní kus měřící 112 centimetrů byl nalezen loni u Hřenska. Vyčerpáním po náročné plavbě však uhynul. Evropští lososi ale na rozdíl od svých aljašských kolegů mohou cyklus své cesty do moře a zpět několikrát opakovat.

Lososi v Kamenici mají geny ze Švédska

Lososi vysazovaní do Kamenice pocházejí z genetického materiálu ze Švédska. Převáží se do německého Langburkersdorfu, kde se líhnou. Plůdek potom putuje i do Českého Švýcarska. U půlroční násady platí správa národního parku přibližně 20 korun za kus. I proto by ráda zřídila vlastní líheň. „Ušetřili bychom a zároveň bychom získali téměř neomezené množství lososího potěru,“ doplnil Salov.

Vybudování umělé líhně s náročnou technologií přijde na více než deset milionů korun. Bez dotace se proto její pořízení neobejde. „Jednáme s ministerstvem životního prostředí a čekáme na vhodnou dotační výzvu. Uvidíme příští rok,“ uvedl ředitel národního parku Pavel Benda.