Na osm stovek evakuovaných lidí z okolí Vrbětic se vrátilo domů

Vlachovice – Téměř osm stovek lidí muselo dnes opustit své domovy ve Vlachovicích a místní části obce Vrbětice. Evakuován byl i areál Vlárských strojíren. Pyrotechnici nařídili dvoudenní evakuaci, aby mohli prozkoumat i okrajové části areálu ve Vrběticích, kde minulý čtvrtek vybuchl muniční sklad. V areálu je stále nevybuchlá munice, dva zaměstnanci firmy Imax Group se pohřešují. Původně měla evakuace končit v 16:00, nakonec se lidé mohli vrátit domů už po poledni.

Z preventivních důvodů nařídili pyrotechnici rozšířit bezpečnostní zónu od epicentra výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku. Zatímco dosud nikdo kromě policie a hasičů nesměl vstoupit do perimetru 1,2 kilometru od vybuchlého muničního skladu, tento čtvrtek a pátek byla ochranná zóna rozšířena téměř na dva kilometry. Své domovy tak dnes od 8. hodiny ráno muselo opustit zhruba 770 lidí. „Evakuace proběhla bez problémů,“ potvrdila policejní mluvčí Monika Kozumplíková s tím, že policisté měli přes den kontrolovat, zda jsou domy prázdné a nikdo v nich nekrade. Domů se lidé mohli vrátit po poledni.

Stejné opatření se konalo i ve čtvrtek, kdy musela být vyklizena jiná část Vlachovic, sousední obec Lipová a stejně jako dnes i areál bývalých Vlárských strojíren. Evakuováno bylo asi 300 lidí. Lidé po oba dny většinou odjeli svými auty do práce nebo k rodině. Kvůli evakuaci byla přerušena autobusová i železniční doprava z obcí ve směru na Slavičín. V tamních základních a středních školách se po oba dny nevyučovalo.

Video Druhý den evakuace v okolí Vrbětic
video

Druhý den evakuace v okolí Vrbětic

Výbuch a následný požár zničily sklad munice ve Vrběticích, který měla pronajatý ostravská firma Imex Group. Dva její zaměstnanci, kteří měli být v době výbuchu v areálu, se stále pohřešují. Bývalý vojenský areál, který dnes ministerstvo obrany pronajímá, tvoří zhruba 40 objektů, v desítce z nich je uskladněná munice. Z trosek zničeného skladu se stále ozývají menší výbuchy. „V noci na dnešek došlo opět k několika detonacím,“ dodala Kozumplíková.

Kdo má výbuch na svědomí, se zatím neví

O příčinách výbuchu nebo o tom, kdo či co ho způsobilo, zatím nejsou známé podrobnosti. Místo stále ohledávají pouze pyrotechnici, vyšetřovatelé se do areálu dostanou, až všechna nebezpečná munice zmizí. Areál patří ministerstvu obrany, které ho pronajímá soukromým společnostem. Výbuch se udál v části, kterou má v nájmu ostravská společnost Imax Group. Právě její dva zaměstnance se dosud nepodařilo najít. „Po těchto mužích se stále pátrá. Policie zatím společnosti nesdělila žádné informace k pohřešovaným,“ uvedl právní zástupce firmy Radek Ondruš.

Starosta blízké obce Lipová Miroslav Pala (nez.) si do médií stěžoval, že radnice neměla od firmy dostatek informací o dění v areálu. „Dřív, když sklady využívala armáda, se tu lidé cítili bezpečně. Vojsko hlídalo celý objekt, který byl neprodyšně uzavřený. Dnes to nehlídá nikdo, ploty jsou děravé, sklady jsou plné munice. V areálu jsou civilní firmy, nikdo neví, co tam je, co se tam dělá. Naše obec sedí na sudu dynamitu,“ uvedl starosta.

Právník Ondruš to odmítá. „V tomto areálu je přibližně 30 objektů, společnost Imax Group měla pronajato šest z nich. Ve zbývajících jsou jiné obchodní společnosti obchodující s vojenským materiálem. Jakákoliv komunikace se starosty, eventuálně s orgány krizového řízení, je vždycky věcí pronajímatele, nikoliv nájemců jednotlivých skladů. A pokud se jedná o ostrahu, tak společnost Imax Group si pronajala skladové prostory takzvaně na klíč, včetně jejich ostrahy. Tu zajišťoval pronajímatel, tedy společnost, jejímž zřizovatelem je ministerstvo obrany,“ upřesnil Ondruš.