Sezona památek tentokrát končí s úsměvem: Návštěvníků přibylo

Praha – Poslední říjnový víkend je tradičně poslední, kdy jsou otevřené některé památky a muzea. Od listopadu se již turisté nedostanou na většinu hradů, ale například ani do železničních muzeí. Správci památek jsou však s končící sezonou spokojeni – oproti předchozím letům, kdy přicházelo stále méně lidí, letos návštěvníků přibylo.

Hrad v jihočeských Nových Hradech proslul mimo jiné díky nejstarší zachované účetní knize v českých zemích. Purkrabí Jan Zúbek se ve 14. století ale nemusel zabývat tím, co je pro jeho dnešní nástupce nejdůležitější – vstupným. To v minulých letech památkám v Česku klesalo, letos se ale situace obrátila: Lidí přicházelo více, a tak byly i vyšší příjmy z prodeje vstupného. Zúbkův hrad letos vydělal přibližně o 200 tisíc korun více než loni. „Většinou se z toho platí různé drobné opravy. Natírali jsme pavlače, budeme natírat zadní most,“ řekl dnešní novohradský kastelán Jan Smolík.

Video Památky přitáhly mnohem více návštěvníků než loni
video

Památky přitáhly mnohem více návštěvníků než loni

Návštěvníků přibývalo na hradech a zámcích napříč republikou – do Lednice nebo Českého Krumlova přijelo o 40 tisíc lidí více než loni, prudký vzrůst zájmu zaznamenali sto let od vraždy nejznámějšího zdejšího pána také na Konopišti. V celé zemi potom podle údajů Národního památkového ústavu přibylo 133 tisíc návštěvníků památek. Celkový počet turistů se potom pohybuje v milionech. „V širším regionu jižních, západních Čech a Vysočiny přišlo kolem milionu a půl platících návštěvníků,“ uvedl výsledek sezony v památkově velmi významné části republiky ředitel ÚPS v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

Nárůst počtu návštěvníků
Zdroj: ČT24

I když do konce roku ještě zbývají více než dva měsíce, na většině památek se již letošní bilance nezmění – nejpozději po skončení podzimních prázdnin zavřou. I nadcházející pozdní podzim a zima ale nebude zcela prostá možnosti některé památky navštívit. Přístupné budou například zámek Hluboká nebo Rožmberk. Na druhé straně zavírají s koncem října i některá muzea, z nichž naopak většina bývá otevřená celoročně. Tradičně ale nebývají přes zimu přístupná železniční muzea nebo muzeum pražské MHD.