Ve Voděradech volby skončily patem. Kvůli počítači se možná budou opakovat

Voděrady (Blanensko) - Stejný počet hlasů získaly v říjnových komunálních volbách ve Voděradech na Blanensku hned dvě sdružení nestraníků. SNK Voděrady všem i NSK obce Voděrady dostaly shodně polovinu z 1 884 platných  hlasů. O tom, kdo bude mít na radnici převahu, nakonec muselo rozhodnout losování počítačového programu. SNK Voděrady všem, které software poslal do opozice, podal ke Krajskému soudu v Brně žádost o přepočítání hlasů.

Do bitvy o sedm křesel ve voděradském zastupitelstvu vytáhla dvě sdružení. Jenže volby skončily takřka neuvěřitelným výsledkem - voliče rozdělily na přesné poloviny. O vítězi voleb, který bude mít převahu v zastupitelstvu, tak rozhodlo až počítačové losování. Program přiřkl vítězství uskupení NSK obce Voděrady pod vedením současného starosty Miroslava Opluštila. „Pokud je mi známo, tak zmocněnec o této události informován nebyl, a nemohl se tak zúčastnit,“ potvrdil starosta Opluštil.

A to se nelíbí sdružení, kterému počítač přiřkl v zastupitelstvu jen tři mandáty. Zpochybňuje ale především to, zda je možné, že by obě sdružení získala stejný počet hlasů. Soud proto požádali o přepočítání hlasů. „Nikdo z nás to nemyslel tak, že by šlo o manipulaci s výsledky. Spíš máme pocit, že došlo k tomu, že některé hlasy nebyly započteny chybou při sčítání, nikoliv úmyslně,“ zdůrazňoval člen sdružení SNK Voděrady všem Lukáš Klika.

Poražené sdružení: Přepočítání hlasů ukončí spekulace

Spor o výsledek ale rozbouřil vlnu emocí v obci. V neděli někdo roznesl pamflet, který napadá volební komisi i povolební jednání. Na leták dosluhující starosta zareagoval i v místním rozhlase. „Podle mě je to zbytečné a smutné. Myslím si, že strana, která získala tři mandáty, se nedokáže s výsledkem smířit a z těchto důvodů napadla výsledky u soudu. Je to jejich jediná možnost, jak výsledky zvrátit,“ vysvětloval Opluštil.

Klika ale tvrdí, že jeho sdružení chce jen ověřit, že nedošlo k nějaké chybě. „Nové volby by nic nezměnily. Možná by to dopadlo o pár hlasů jinak, ale pořád tady budou dvě strany, které spolu musí komunikovat o tom, jak dohromady vést obec,“ reagoval s tím, že vidí velký prostor pro spolupráci obou uskupení.

Návrh na přepočítání hlasů teď musí projednat brněnský krajský soud. Rozhodnutí o tom, jestli jej schválí nebo zamítne, rozhodne do dvaceti kalendářních dnů od jejího přijetí.

Video Patovou povolební situaci řeší ve Voděradech na Blanensku
video

Patovou povolební situaci řeší ve Voděradech na Blanensku