Desítky tisíc lidí netrpělivě čekají na levnější MHD v Praze

Praha – Lidé po volbách netrpělivě čekají na splnění slibu budoucí vládnoucí koalice. Zástupci stran se dohodli, že roční jízdné bude stát o tisíc korun méně. Kritici se ale obávají, že přepravcům tento krok přinese nižší tržby a magistrát jim bude muset zvýšit dotace. 

Podle zástupců všech tří koaličních stran povolební slib rozhodně nevyšumí do prázdna. Zavedení nižšího jízdného by bylo ale reálné nejdřív od dubna. Budoucí radní se inspirovali ve Vídni, kde snížení ročního jízdného přilákalo víc předplatitelů a zvýšilo tržby. Radní předpokládají, že se díky zlevnění část lidí přesune k ročním kuponům z těch měsíčních nebo čtvrtletních, ale také z jízdenek.

Na roční jízdenku pražskou MHD cestuje 167 tisíc lidí, dosud stojí 4 750 korun, od příštího roku by cestující mohli 1 000 korun ušetřit. Předkladatelé návrhu věří, že se dopravní podnik a další dopravci obejdou bez navýšení dotací. Tím si ovšem dosluhující pražští radní nejsou tak jistí. „Moje nejpesimističtější propočty vedou až k 500 milionům korun ročně,“ řekl České televizi radní pro dopravu Jiří Pařízek.

Budoucí radní Petr Štěpánek (Trojkoalice) ale takovou částku neočekává. „Ztráta, pokud by nastala, by za žádných okolností neměla přesáhnout 160 milionů korun, ale to je černý scénář,“ uvedl. Se zlevněním ročního jízdného ve Vídni ale souviselo i zdražování konkrétně vybraných krátkodobých jízdenek. K takovému kroku se budoucí pražská vládnoucí koalice zatím nechystá.

Cena ročního kuponu se v Praze naposledy měnila v roce 2008, kdy se zvedla o 600 korun na současných 4 750. Na aktuální ceny jízdného v Praze se můžete podívat zde.

Video Levnější roční  jízdné v Praze?
video

Levnější roční jízdné v Praze?