Hořké oslavy 17. listopadu v Prostějově. Komunisté se vrátili

Prostějov – Oficiální oslavy Dne boje za svobodu a demokracii a 25. výročí konce komunistické moci v Prostějově byly pro mnohé odpůrce totalitního režimu studenou sprchou. Dva tehdy svržení komunisté se vrátili na výsluní a jako nově zvolení radní pochodovali ve slavnostním průvodu radních s věncem k soše Tomáše Garrigua Masaryka. Noví radní Václav Šmíd a Jaroslav Šlambor nebyli obyčejní komunisté, ale místopředsedové tehdejšího národního výboru, Šlambor také agentem vojenské kontrarozvědky. Vedení města navíc slavilo o tři dny dřív, aby prý lidem nenarušilo prodloužený víkend.

Václav Šmíd a Jaroslav Šlambor, kteří se jako členové KSČM po čtvrtstoletí vrátili do vedení města díky koalici s ČSSD a hnutím PéVéčko, necítili žádnou nejistotu nebo nepatřičnost.

„Nevím, proč bych neměl dneska chodit? Nebyl jsem smeten. Odešel jsem na základě dohod u kulatého stolu. Pochopil jsem totiž dobu. Kdybych chtěl, mohl jsem být místopředsedou národního výboru dál,“ tvrdil Václav Šmíd. Dodal, že nejde jen o vzpomínku na 17. listopad ale o boj za svobodu a demokracii, který podle něho neskončil. „Myslíte si, že svoboda a demokracie je dneska naplněna? Já myslím, že ne,“ odpovídal na dotazy novinářů, co přišel oslavovat.

Video Komunista na oslavách 17. listopadu: Nevím, proč bych neměl dneska chodit
video

Komunista na oslavách 17. listopadu: Nevím, proč bych neměl dneska chodit

Co vám na tom připadá absurdní, ptá se komunista

A podobně hovořil i jeho kolega Jaroslav Šlambor. Oba podle Mladé fronty Dnes v roce 1989 prosazovali tvrdé represe proti odpůrcům totalitního režimu. „Co vám na mé přítomnosti připadá absurdní? Nic takového necítím ani v nejmenším,“ zlobil se na novináře, kteří se ho ptali, jestli mu nepřijde divné účastnit oslav 17. listopadu. „A nejvíc ze všeho mi vadí, když mi někdo říká, co mám a co nemám dělat,“ projevil se nový prostějovský radní Šlambor, který byl nejen místostarostou komunistického národního výboru, ale také agentem vojenské kontrarozvědky. Když byl instruktorem armádního družstva parašutistů v Prostějově, měl za úkol udávat své kolegy.

Účast na oficiálním uctění Dne boje za svobodu a demokracii na hlavním prostějovském náměstí podle toho vypadala. Přišlo jen pár diváků. A ti vedení města netleskali. „Je to znevažování 17. listopadu,“ řekla Jana Veselá z Prostějova. Někteří vyjadřovali nesouhlas s návratem komunistů zvoněním klíči. „Je to aspoň nějaká forma protestu proti této situaci,“ řekl Pavel Vavrouch.

Lidé se sejdou až 17. listopadu. Připravená je petice proti komunistům

Opozice sepsala proti návratu komunistů do Prostějova protestní petici. Ta bude k dispozici na již neoficiálním shromáždění, které bude v Prostějově u Masarykovy sochy 17. listopadu od 17. hodin.