Praha chce regulovat krátkodobé ubytování v soukromí, omezila by počet hostů či nocí

Praha chce větší pravomoci, aby mohla regulovat krátkodobé ubytování v soukromí. Návrh zastupitelstva hlavního města teď mají projednat poslanci. Omezit by se mohl třeba počet dní v roce, kdy by turisté měli možnost v soukromých bytových jednotkách přenocovat.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Praha řeší regulaci krátkodobého pronajímání

Po omezeních způsobenými koronavirovou pandemií se turisté do Prahy zase vrací. Třeba na platformě Airbnb je teď při hledání ubytování v centru města pro dvě osoby na prodloužený víkend víc než tři sta možností.

Podle Prahy a jejího Institutu plánování a rozvoje nabízeli v létě hostitelé právě přes Airbnb na sedm tisíc bytů. „Očekáváme nárůst, ale do toho už budou možná promlouvat i nové regulace, protože vedení města poslalo požadavek, aby s tím stát něco dělal,“ popisuje mluvčí institutu Marek Vácha.

Praha chce totiž omezit a víc kontrolovat krátkodobé ubytování v soukromí. „Hostitelé se příliš nezajímají o to, jak se jejich hosté v domech chovají, a lidé si stěžují, že tam nemohou bydlet, jsou obtěžováni hlukem, takže my to řešíme kvůli stížnostem lidí,“ popsala radní pro legislativu, veřejnou správu a podporu bydlení Hana Kordová Marvanová (Spojené síly).

Časové omezení pronájmu za rok
Zdroj: ČT24

Omezení počtu hostů nebo nocí

Regulovat se má třeba počet lidí v jednom bytě a také počet dnů během roku, kdy by hosté mohli přenocovat. Praha to srovnává s jinými evropskými metropolemi.

„Ten jejich návrh je pravděpodobně protiústavní a nevyřeší žádný z problémů, o kterých se mluví ve spojení s ubytováním v soukromí. Vyžene z trhu poctivé ubytovatele, kteří to dělají podle zákona, a dá prostor šedé ekonomice,“ kritizuje předseda České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí Matěj Koutný.

Větší regulace jsou podle asociace zbytečné. Už sami pronajímatelé chtějí problémům předcházet, třeba tak, že pořizují do bytů hlásiče hluku.