ČR 2015: Za vtip za katr

Když je svoboda na odchodu, jako první balí kufry humor a jeho věrný přítel nadhled. Začínám mít pocit, že jsme toho v současné době přímými svědky. Navíc se tak děje očividně globálně - sedí-li na křídlech té takzvané korektnosti dostatečné množství hysterických pokrytců, může bída sesednout na celé kontinenty. A tak zatímco se z BBC pakuje Jeremy Clarkson, pokrytců to terč z nejvýraznějších, svou kauzu si zažívá i Ústí nad Labem. Jenže zde nejde o vyhazov, ale o poctivý kriminál.

Opět jde o Činoherák a osobní pomstu těch, kteří jeho existenci nemohou vystát. Herec Jiří Maryško uveřejnil na svém facebookovém profilu vtip, kterým nevědomky dal svým odpůrcům do rukou mocnou zbraň. Ti se jí chopili, žádají hercovo veřejné odsouzení a exemplární potrestání. Paradoxem „kauzy“ je fakt, že největšími bojovníky proti Maryškovi jsou místní komunisté. To je snad ještě ostřejším vtipem než ten, který to celé odstartoval.

Nehodnoťme nyní humornost obrázku, který Maryško uveřejnil. Každý má hranici vkusu jinde. Důležitý je fakt, že o vtip jde od začátku, což bylo zjevné nejen kvůli tomu, na co vtip odkazoval, ale i při letmém pohledu na jeho ostatní příspěvky na sociálních sítích. Maryško je hercem komediálním až satirickým. Občas se sice pohybuje na hraně, ovšem právě krok od trapnosti vznikají ty nejlepší fóry. A někdy se ta hraniční lajna (kterou má ale každý trochu někde jinde) překročí. Bez toho to prostě nejde.

Omluva Jiřího Maryška
Zdroj: Facebook/jiří Maryško

Daleko hrůznější je to, co se strhlo později. Ústecká opozice, permanentně v předvolebním boji, využila faktu, že Maryško hraje také ve spolku Činoherák Ústí, ke kterému má blízko vládnoucí strana PRO! Ústí, a spustila na zastupitelstvu města neskutečný tyjátr. V čele kampaně za odsouzení herce hrdě stanuli představitelé komunistické strany, která vraždila a zavírala vlastní občany (a která se s neuvěřitelnou vervou zasadila za nesmírný úpadek nejen města Ústí nad Labem).

Komunistický klub prosadil kauzu do jednání zastupitelstva, během kterého v usnesení navrhli, aby s Maryškovým vtipem vyjádřili zastupitelé nesouhlas. A ani jim příliš nevadilo, že herec není politikem, ba co více, není ani občanem města Ústí (bydlí v Děčíně). Kolem návrhu ke kolektivnímu odsouzení pak vznikla bizarní hádka mezi koalicí a opozicí, přičemž záležitosti běžného provozu města šly ne na druhou kolej, ale spíše na kolej slepou. Veřejné odfrknutí města za vtipem přespolního se nakonec nekonalo, avšak padlo několik trestních oznámení.

Herec Jiří Maryško při jednání zastupitelstva města Ústí nad Labem o Činoherním studiu (3. března 2014), které skončilo incidentem mezi ním a předsedou správní rady divadla Janem Eichlerem
Zdroj: ČTK
Autor: Libor Zavoral

Případ zatím kulminuje. Policie nakonec konstatovala, že Maryškův vtip podněcuje k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a že jde o trestný čin výtržnictví. Herci hrozí odnětí svobody od šesti měsíců do tří let. Za vtip na Facebooku! Je to trochu klišé, ale při vzpomínce na skeče České sody nutně na mysl přichází otázka, kam jsme to za posledních dvacet let s nadhledem a smyslem pro humor dotáhli. Když navíc pomyslím, co všechno jsem na svůj profil na Facebooku kdy vložil, z vězení bych se zřejmě nevyhrabal. 

Bude zajímavé sledovat, jak tenhle třídní boj dopadne. Jistě ještě bude o čem psát. Nicméně už dosavadní vývoj kauzy ukazuje, že je cosi shnilého v království Dánském. Protože Maryško patří na jeviště. A do vězení komunista.

Na závěr si dovolím ještě jednu lehce nesouvisející vložku. Muž, který na ulici bodl do krku kvůli desetikoruně ve futrálu známého ústeckého pouličního kytaristu, odešel od soudu s podmínkou. Kytarista přitom byl po útoku bezprostředně ohrožen na životě. Stačilo činu litovat. S čím by pak odešel Maryško, dospěje-li jeho „případ“ až před soud? Snad to bude pouze koště. Jeho vtip o úklidu Ústí by tím dostal zcela nečekanou pointu.