Latinské oči Filipa Kandy: Vidět Neapol a zemřít (v odpadcích)

Vidět Neapol a zemřít… Tato věta platí dnes možná víc než kdykoli dřív. Umírat by se ale teď chtělo spíš z pohledu na neutěšené tuny odpadu, které se válejí v ulicích tohoto pro mnohé "nejkrásnějšího města světa".

„Nejde o žádné zemětřesení nebo sesuv sopečné lávy, která zcela najednou a nenadále vše zničí. Je to dopředu ohlášená tragédie. Všichni dobře věděli, že k tomu jednou dojde,“ říká Antonio Sasso, ředitel neapolského deníku Il Roma.

Chtělo by se říct, že je to největší smetiště světa. Lidé už se jen těžko prodírají haldami odpadu a vzduch se nedá dýchat. Přesto se mnozí v centru historického města usmívají. Život jde dál. Lidé dál chodí do práce a číšníci v restauracích dál ochotně servírují pizzu, těstoviny, mořské plody a skvělé červené víno.

Problém to je ale vážný a nutí k zamyšlení o smyslu konzumního života a hromadění materiálních věcí bez přemýšlení o tom, co si počít s odpadem, a v jakém stavu necháme zemi a životní prostředí dalším generacím. Problém totiž není v tom, že by odpad neměl kdo odvážet, ale v tom, že není kam ho odvážet. Obrovská skládka na předměstí Pianura je plná a jejímu znovuotevření brání tamní obyvatelé. Na příjezdových cestách vyrostly barikády a hlídky, které odolávají i nájezdům policie. „Jsme kategoricky proti znovuotevření skládky,“ říká Angelo Lanzaro, předák organizace obyvatel čtvrti Pianura, „Na skládce jsou zakopány stovky tun škodlivého materiálu - toxického, chemického a dokonce jaderného. Pokud se skládka znovu otevře, ohrozí to zdraví a životy zdejších obyvatel.“

Při pohledu na obrovskou skládku by se člověku tomu všemu chtělo věřit. Na povrch ze skládky neustále stoupá dým z plynů rozkládajících se materiálů. Zápach je v celém okolí velmi silný. Chemický, toxický a další škodlivý odpad se má podle expertů rozkládat 50 let. Podle neoficiálních verzí za vším stoji camorra, místní mafie. To ona si ve zdejší oblasti udělala výnosný obchod z recyklace odpadu. A také z toho, že se na místní skládky dostal údajně i jaderný odpad z jiných částí země a dokonce i ze zahraničí. Úřady a oficiální zdroje však podobné verze nikdy nepotvrdily.

Rozkrýt mafii se nedaří pořádně ani v Česku. Dvoučlennému štábu České televize se to za tři dny v Neapoli také nepodaří. Nikdo o tom před kamerou v Neapoli nechce mluvit. „Nezajímá mě to, není to můj problém,“ říká Maria Zambrotta, majitelka podniku v centru Neapole. „Situaci mají řešit místní úřady a jestliže ji řešit nedokážou, proč jim mám platit tisíc eur ročně za odvoz odpadků, tedy za to, co nezajistí?“ Ředitel deníku Il Roma Antonio Sasso zase tvrdí, že je všeobecně známé, že camorra má vliv na řadu činností v oblasti. Také on ale viní ze současné situace místní úřady. Podle honorárního konzula České republiky v Neapoli pana Angela Ruoppola je zase vzniklá situace spíš důsledkem určité nedbalosti. Město mělo mít už koncem loňského roku dostavenou novou spalovnu. Stavba se ale nestihla, zdálo se, že se nic nestane, když se věc trochu zpozdí, ale stalo se.

Hory odpadků po celém městě mezitím dělají lidem starosti. Především kvůli tomu, že záběry ulic plných odpadu uvidí celý svět, nebude chtít město navštěvovat, a udělá si o něm negativní obraz. I lidé ze severu Itálie pohlížejí na jih často jako na zaostalé, problémové a nepořádné provincie. Teď se to ještě zhorší.

Problém s odvozem odpadků přitom v Neapoli s různou intenzitou trvá už 14 let. Italská vláda nyní pověřila vyřešením situace bývalého šéfa policie Gianni di Gennara. Za 14 let je už sedmým superkomisařem v tomto případu. Jestli uspěje, to se uvidí. Mezi Neapolci se už mezitím říká, že víc než Di Gennaro by pomohl San Gennaro, tedy svatý patron města pod Vesuvem.

V ulicích jihoitalské Neapole se navršily dvě tuny odpadků, které nikdo nesváží, protože není kam.
V ulicích jihoitalské Neapole se navršily dvě tuny odpadků, které nikdo nesváží, protože není kam.
Více fotek
  • V ulicích jihoitalské Neapole se navršily dvě tuny odpadků, které nikdo nesváží, protože není kam. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/37/3608.jpg
  • Navršené odpadky v ulicích jihoitalské Neapole autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/37/3623.jpg
  • Jedna z hořících skládek v ulicích jihoitalské Neapole autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/37/3625.jpg
  • Odpadky v ulicích jihoitalské Neapole autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/37/3624.jpg