Jessica - ještě ne hvězda, ale už hvězdička

I kdyby Jessica Korda už nikdy v životě nic nevyhrála, stoprocentně vstoupí do české golfové Síně slávy. Její dělené 19. místo na letošním US Women´s  Open v minnesotské Edině a především vítězství v závěrečném kole jsou totiž historickým českým vstupem do světa nejvyššího golfu. Tak vysoko na golfové nebe se za sto let českého golfového snažení žádný  našinec nedostal. A to ani legendární meziválečná hráčka Lady Abrahams, ani současný českoněmecký profesionál Alex Čejka či dvojnásobná účastnice US Open Jana Peterková.

Fenomenální úspěch (ta slova v českých poměrech lze klidně použít) patnáctileté dcery slavného tenisty Petra Kordy není jen výsledkem šťastného spojení talentu, herní techniky a píle. Jeho podstata vězí hlavně v pojetí golfu jako životního rozhodnutí, životního stylu a životního poslání. Když osmiletá Jessica váhala mezi tenisem a golfem, byl to nepochybně i tenisový internacionál v roli otce a rádce, který ovlivnil její rozhodnutí ve prospěch golfu. A to v rodině světového tenisty o golfovém sportu už něco vypovídá.

Pro sportovní vývoj Jessicy bylo důležité, že od prvních začátků na pražském Rohanském ostrově a na Karlštejně směřovala za hranice české kotliny. Ta byla po 40 letech politické perzekuce „buržoazního sportu“ vyprahlá a hladová. Golf sice slavil zmrtvýchvstání, ale bylo co dohánět. Hráčů za posledních 17 let přibyly tři desítky tisíc, klubů 120 a hřišť 70. S výkonností hráčů to tak slavné nebylo, i když se některé významnější turnaje přesunovaly do Česka. Většina reprezentantů se ale jen těžko dotahovala na evropský průměr.  Citelně chyběl kontakt se zaoceánským světem profesionálů. Recept už z doby totality ovšem znali špičkoví tenisté: Navrátilová, Lendl, Suk a Korda, z nichž většina po aktivní tenisové kariéře propadla golfu. Přesun jejich ratolestí za golfem do amerického epicentra dění byl nákladný, ale po listopadu 1989 nijak složitý.

Svůj nový domov na Floridě tak získaly i dcery Petra Kordy - golfistky Jessica a o pět let mladší Nelly. Vyplatilo se to, americký trenér, škola se zaměřením na golf a pravidelná účast na juniorské lize FCWT, přinesly důležitá turnajová vítězství. Spolu s mladými hráči Cyrilem Sukem, Stanislavem Matušem a Janem Rybou je Jessica Korda v USA členkou individuální skupiny Tréninkového programu České golfové federace a reprezentace ČR. Příležitostně si odskakuje do Evropy. Tak se např. v roce 2006 ve třinácti letech stala v Karlových Varech mistryní ČR na jamky. Jiní čeští hráči po podobném úspěchu zpravidla rovnou přestupují k profesionálům, na zahraniční angažmá si ovšem netroufají a spokojí se s působením v Česku. V tom je možná zakopaný pes domácí golfové prostřednosti. Golf je sám o sobě nejen esteticky přitažlivý a eticky vysoce hodnotný sport, ale také velmi náročná řehole, která vyžaduje neustálý kontakt s absolutní špičkou.

Třebaže je amatérka Jessica Korda v americké juniorské lize mezi dívkami 13 - 18 let letos až 56. (předstihly ji i dcery Ivana Lendla Daniela a Isabela), to nejdůležitější - kvalifikaci na US Open v Hobe Sound na Floridě (mezi šesti nejlepšími ze 40) perfektně zvládla. S ní se kvalifikovala např. i třináctiletá Američanka Alexis Thompson a čtrnáctiletá Argentinka Victoria Tanco. „Tyhle děti, to je dnes ženský golf,“ řekl Petr Korda, jenž se vedle „zázračné“ dcerky spokojuje se službou nosiče holí.

A když Jessica poslední den US Open pokořila nejlepší hráčky světa, blažený otec se přiznal ke stejným  pocitům, jako když sám v r. 1998 vyhrál Australian Open. Jessica při svém debutu jako amatérka sice přišla o cenu 43 tisíc dolarů, ale cesta, kterou pod otcovskými křídly nastoupila, slibuje mnohem víc. Vydrží-li, stane se možná i první vlaštovkou, která se postará o zdomácnění Česka na zaoceánských profesionálních turnajích.

Jessica Kordová
Jessica Kordová
Více fotek
  • Jessica Kordová zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/292/29107.jpg
  • Jessica Kordová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/289/28808.jpg