První signální z Estonska

Rozhodl jsem se pověsit svůj stávající život na půl roku na hřebík a odjet do Estonska. Proč zrovna tam? Severské země jsem měl zatím procestované jen prstem po mapě, a když mě potkala nabídka vyjet na semestr studovat do Tallinnu, prostě jsem neodolal a sbalil kufry. Poznávat novou zemi, lidi, kteří v ní žijí se svými zvyky a kulturou, je napínavé a vzrušující, a tak si to nenechám pro sebe a podělím se o své zážitky.

Estonsko leží z pobaltských států nejseverněji. Počet obyvatel má jako Praha a jeho hlavní město Tallinn je velké jako Brno. Když se před přistáním prodere letadlo skrz mraky, které jsou mimochodem kdykoli připraveny vypustit libovolné množství deště, začnou se pod ním míhat hnědé a tmavě zelené barvy polí a lesů, které pokrývají velkou část země. Vzhledem k nízké hustotě obyvatel je jen občas střídají města a vesničky. Mraky jsou zde však velmi nízko, a tak, než se člověk naděje, letadlo dosedá na runway a dveře na sever se otevírají.

Jaký je Tallinn

„V každém přístavu světa najdeš alespoň jednoho Estonce,“ prohlásil prý jednou Ernest Hemingway, a já kdybych ho někdy potkal, tak ho upozorním, že stejně tak by i v Estonsku mohl nalézt z každé části světa někoho. Už při zběžném nakouknutí do nitra estonské metropole člověk nestačí zírat. Přímo v centru města se mísí různé národnosti, zdejší i exotické jazyky, historické a moderní budovy. Na populační mix má velký vliv pozice Tallinnu jako dopravního uzlu. Do přístavu přijíždí obrovské trajekty z celého severu a přímořské západní Evropy. Se zbytkem světa má estonská metropole spojení díky letišti, kterým proudí turisté i byznysmeni z celého světa. Počet obou skupin roste, turisty láká zejména historická část města a samozřejmě další půvabná místa v Estonsku. O těch ale jindy, na řadě je byznys.

In the Sky (scraper)

Mezi oblaka lákají byznysmeny vysoké mrakodrapy v centru Tallinnu. Ekonomika sice v posledních měsících na jednu nohu kulhá (a na druhou nedošlapuje), ale přesto je Estonsko příkladem dravého a úspěšného příklonu ke kapitalismu. Architektura města se neustále mění, přibývají nové hypermoderní budovy, které se často až neřestně snaží dostat mezi starou zástavbu. Jako by se Tallinn bytostně snažil co nejdříve oprostit od socialistické šedi i minulosti a dere se chvatně kupředu. Tahle překotnost má za následek i to, že mezi dvěma mrakodrapy se krčí stovky let starý kostelík, stejně jako opodál vyrůstá mezi zdmi dřívějšího kláštera nové obchodní centrum.

Nejsou to ale jen hypermarkety a byznyscentra, co člověka zaujme - nejvychytanější je totiž obyčejné bydlení. Regenerace panelových sídlišť, kterých je na okrajích Tallinnu jako v Praze na Jižním Městě, zatím moc nepokročila. A kdoví, jestli se do ní magistrát pustí, tady se totiž raději staví nové na staré. Moderní bytová zástavba se nese v severském stylu a nevtíravě zapadá do svého okolí. Směrem k centru se pak objevují luxusní stavby, jejichž ceny už půjdou do desítek milionů i v místní měně. Zájemců je ale bezpochyby dost.

Estonci jsou přátelští…

…chtělo by se říci hned první větou. Musím ale nejdříve podotknout, že kromě množství cizinců je tady asi čtvrtina Rusů, které člověk rozezná, až když si s nimi chce popovídat. Jednak často nerozumí anglicky, a i když rozumí, zas tak hovorní nejsou. Estonci zpočátku také nejsou úplní řečníci, ale jak jednou promluví, je těžké je zastavit. Rozhodně jsou velmi přátelští, otevření, rádi cestují a mají chuť do práce a do života. Vždyť země je na vzestupu a celý svět čeká na ně! Většina jich umí anglicky, jsou progresivní v nových technologiích, mají šest mobilních operátorů a milují internet. Co si myslet o tom, když mi postarší dáma na dotaz odpoví, abych se jí neptal a raději si vše našel na počítači? Jasně, nač ztrácet její čas, doba je tady jinde.

Tallinnský přístav
Tallinnský přístav
Více fotek
  • Tallinnský přístav autor: Martin Šesták, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/407/40682.jpg
  • Mrakodrapy v centru Tallinnu autor: Martin Šesták, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/407/40673.jpg
  • Trajekt v tallinském přístavu autor: Martin Šesták, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/407/40683.jpg
  • Tallinn autor: Martin Šesták, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/407/40668.jpg
  • Kostelík se ještě vešel autor: Martin Šesták, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/407/40679.jpg
  • Moderní zástavba v Tallinnu autor: Martin Šesták, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/407/40676.jpg