Ucho Svobody: Anne Sofie von Otter - Noël

Že vánoční hudba nemusí být sentimentálně juchavá a kýčem řízlá, dokazuje švédská mezzosopranistka Anne Sofie von Otter. Její nahrávka Noël, kterou připravila se svým klavíristou Bengtem Forsbergem, chodí po kvalitních zápisech spíš amtosférou vhodných k závěrečnému ročnímu období.

Vrací se za nimi do 14. století, ale nachází je i ve století minulém. Příjemné písně nejen z přirozeného Severu, neboť víme, že von Otter je Švédka, vnesou do přípravy dárků a celého onoho šílení nutnou dávku klidu. Zjistíte, že to nemusí být Tichá noc, snění o vánocích bílých či Purpura, co vám nutně musí atakovat uši v té rozjitřené době.

Ostatně Anne Sophie von Otter potvrzuje svůj klid a smysl pro proporce i další nahrávkou, jen asi o měsíc starší. Pustila se do skladeb dvou krajanů, oněch béček ze slavné skupiny aBBa. Pod názvem Let The Music Speak nazpívala 11 skladeb Bennyho Anderssona a Bjorna Ulvaeuse. Mezi nimi i The Winner Takes It All, kterou známe z řady afektovaných podání popových zpěvaček, jež se rvou do krajních poloh svého rozsahu a hledají nejsladší možné postupy. A von Otter přistupuje k tématům zlehka, klidně a uvnitř skladeb, které výborně doprovází komorní lehce najazzlá sestava.

Je radost potkávat tuto vkusnou muziku v tak ožehavých přesazích, jakými je vstup klasické zpěvačky do oblasti popu nebo vánoční poetiky.