Obama, nebo McCain?

Obama, nebo McCain? Mohlo by vám to být jedno, ale není. Musíte se rozhodnout. Je vlastně jedno jak, ale musíte, i když samozřejmě víte, že tenhle prezident nebude vládnout vám, ale milionům Američanů doma i ve zbytku světa. A nerozhodujete se jen proto, že si dobře uvědomujete sílu a vliv Spojených států jako světové supervelmoci. Sledujete zblízka ten volební maraton, jeho neuvěřitelný finiš a nemůžete od něj odtrhnout oči.

Za chvíli zapomenete na všechny slogany a hesla, politický kolorit a šum a zbude pocit, který, jak říkají diplomaté, hraničí s jistotou; tentokrát o něco opravdu jde. Ba co víc, tentokrát se to týká i vás a zdaleka to není jen o sympatiích nebo antipatiích. John McCain i Barack Obama před vás prostě kladou ty nejzásadnější otázky. Zapomeňte na Joea The Plumbera na jedné straně a na Joea The Ceo na straně druhé. To je jen nátěr. Americkou kampaní zní jiné, podstatnější věci.

Uvažujete nad tím, jak efektivně pracuje stát, jak vyrábíme a jak hospodaříme s energií, jak dokážeme šetřit nebo utrácet, jak zvládneme nástup nových technologií a konkurenci dravého světa. Hledáte způsob, jak poskytnout kvalitní zdravotní péči většímu množství lidí. Přemýšlíte o tom, jak vybírat daně, jak někoho povzbudit a druhého neodradit, nebo o tom, jak vyhrát válku s lidmi, o nichž toho víte bohužel dost málo.

Ano, může se vám zdát, že jsou to politické fráze. Možná. Ale Amerika je v situaci, kdy má pro drtivou většinu lidí každá taková otázka zásadní a konkrétní obsah. Tady nikdo nepochybuje o tom, že vážná krize je za dveřmi. Ona totiž do těch dveří dost hlasitě kope. Nad tím v Americe nemusíte rozjímat, to tady vidíte a slyšíte. Nový prezident prostě musí ty dveře zapřít; to od něj čekáte i vy, protože tušíte, že když se krize naplno vlomí do amerických vrat, může klidně rozšlapat i vaši roztomilou malou branku. Takže jste v tom, ať chcete, nebo ne.

Obama, nebo McCain? Jestli se nakonec nechcete nebo nemůžete rozhodnout, pak vás může těšit hlavně to, že se ani jeden z kandidátů tváří v tvář těm obrovským výzvám v žádném případě nesesypal. John McCain i Barack Obama byli kdysi na začátku považováni za outsidery. Dokázali se ale prodrat do světel ramp a mají za sebou nejdelší kampaň v historii. Její energie v závěru nijak neochabla, naopak. Zní to jako nejlepší předehra ke zvratu, který se možná zapíše do historie.

Barack Obama a John McCain
Barack Obama a John McCain
Více fotek
  • Barack Obama a John McCain autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/504/50319.jpg
  • Obama a McCain autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/502/50171.jpg