Lidovci ještě po dvaceti letech…

Lidovečtí voliči musejí mít s KDU-ČSL nebetyčnou trpělivost, když jí znovu dopomohli ke dvěma křeslům v Evropském parlamentu. Mají zřejmě také vzornou kázeň, protože se k volbám do EP dostavili v počtu nepochybně převyšujícím celostátní průměr. I když 180 tisíc hlasů pro KDU-ČSL byl skoro pětinásobek její členské základny (což svědčí o vytrvalosti, či spíše setrvačnosti skalních příznivců), v následujících podzimních - a pro stranu kruciálních - volbách by to mohlo být málo.

Při mnohem větší účasti voličů ostatních stran a rozložení preferencí sympatizantů křesťanskodemokratické politiky mezi Svobodovu KDU-ČSL a Kalouskovu TOP 09 nemusí pětiprocentní práh sněmovny překročit ani jeden z nich. Rozval někdejší Luxovy ambiciózní strany je přitom vyvrcholením programové krize, jejíž začátky odstartovaly už vnitrostranické spory o politickou orientaci v devadesátých letech. Po pádu Josefa Bartončíka v r. 1990, nařčeného ze spolupráce s StB, nastolil Josef Lux protibartončíkovský kurs, který znamenal i rozchod s Bartončíkovým křesťansko-sociálním zaměřením. Bartončík v r. 1992 ze strany spolu s 60 přívrženci odešel a založil novou stranu - Křesťanskosociální unii, která jako politický subjekt později zanikla. Místo po ní zůstalo nezacelené, ale není vyloučeno, že se tohoto výrazně levicovějšího směru ujme nynější Svobodovo vedení.

Pravicovější křesťanskou politiku v 90. letech reprezentovala Křesťanskodemokratická strana Václava Bendy, která v prvních polistopadových volbách kandidovala ve společné koalici s ČSL pod značkou KDU-ČSL. Lux se snažil pro lidovce po vzoru německé CDU/CSU získat celostátní kredit se začleněním Bendovy strany pod svou střechu. To se mu nepodařilo, usurpoval sice stranickou značku KDU-ČSL, Benda však svou ministranu ponechal samostatnou. Vzhledem k malé voličské podpoře a lákání Václava Klause nakonec KDS přešla pod křídla ODS, což se jí stalo osudným a v r. 1996 se v ODS beze zbytku rozpustila. Tím také skončila existence samostatného křesťansko-demokratického subjektu a KDU-ČSL „v širším rozkročení“ přebírala i pravicovější agendu. Luxovi se dařilo pro tuto politiku získávat i některé populární osobnosti, jako Pavla Tigrida, či Petra Pitharta, ale to se zase nelíbilo tradicionalistickému jádru strany. Po Luxově smrti se ve vedení KDU-ČSL střídali zástupci obou směrů, ale žádný z nich nedisponoval autoritou, která by stranu úplně sjednotila.

Svou roli v chaotickém dění uvnitř KDU-ČSL přitom sehrála i příslušnost některých členů k ekumenickému Hnutí fokoláre, které hlásá všeobecné bratrství. Tradicionalisté je však kritizují za věroučnou nedůslednost a údajné spolčování proti ostatním. Někteří členové hnutí patří v KDU-ČSL mezi stranické prominenty a ovlivňují i personální politiku. Kvůli tomu fokolaríny, mezi něž patří i kardinál Miloslav Vlk, v minulých dnech kritizoval Miroslav Kalousek. A Cyril Svoboda, člen šesti minulých vlád, se svým zdůrazněním „bratrství“ na vsetínském sjezdu KDU-ČSL zřetelně profiloval „fokolarínsky“.

Tím se rozhádané lidovecké vedení rozešlo víceméně definitivně, třebaže se pozůstalé subjekty ještě jistí možností vzájemné spolupráce. Nová Kalouskova strana TOP 09 se nejen názorově blíží Topolánkově ODS, ale připomíná i někdejší Bendovu KDS. Mohl by ji potkat i stejný osud. Celkově se zdá, že křesťanští politici řeší některé zásadní problémy ještě po 20 letech. Je to škoda, obě křídla se mohla dohodnout včas. Univerzálnější KDU-ČSL mohla převzít od socialistů značnou část jejich sociální agendy a prezentovat ji kultivovaněji i důvěryhodněji. Místo ve straně bylo i pro konzervativní křídlo, které teď hledá uplatnění v TOP 09.

Hlásí-li se v ČR ke křesťanství pořád ještě přibližně třetina občanů, zatímco volební výsledky jejich zástupců nedosahují ani osmi procent, jsou to jasně promarněné šance. Pokud v poslední době z chaosu uvnitř KDU-ČSL vzniklo vůbec něco pozitivního, byl to odsun nešťastné figury Jiřího Čunka do mediálního pozadí. Do podzimních předčasných voleb už nezbývá mnoho času, ale třeba ho křesťanští politici využijí lépe než v několika posledních letech.

Josef Lux
Josef Lux
Více fotek
  • Josef Lux autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/14/1342.jpg
  • Miroslav Kalousek a Jaromír Drábek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/922/92178.jpg
  • Volba předsedy KDU-ČSL autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/896/89593.jpg