Bude z golfu holčičí sport?

Loni touto dobou byla nejznámější Češkou v golfu dcera tenisového internacionála Petra Kordy, patnáctiletá Jessica, tehdy právě devatenáctá na US Women´s Open. Ale už od podzimu její slávě šlapala na paty o dva roky mladší Klára Spilková. Usměvavá sympaťačka, která hraje golf od čtyř let, je členka Golf Clubu Erpet Praha. Letos je čtrnáctiletá Klára nesporně českou jedničkou i mezi ženami, a nejen to: minulý týden vyhrála European Young Masters v Paříži v jednotlivcích a na první místo v Evropě dotáhla celý reprezentační tým do 16 let!

Naše drobná amatérka vyhrála způsobem hodným profesionála: v třídenním turnaji vedla od začátku do konce, každý den pod normu hřiště, celkem 14 ran pod par. Je to něco, co tu ještě nikdy nebylo. Věčný český outsider v podobě subtilní teenky dobyl Evropu. Na druhém a třetím místě skončily golfové velmoci Nizozemsko a Španělsko. Francouzští pořadatelé byli z českého triumfu tak v šoku, že dokonce zahráli starou československou hymnu. „Měla jsem velkou radost, že spousta diváků upřímně přála úspěch nám. Byl to báječný pocit,“ řekla po dohrání finálového kola Klára Spilková. Gratuloval česko-německý profesionál Alex Čejka („její hra, to bylo něco jiného, než na co já byl zvyklý dřív,“ komentoval Klářin výkon), prezidenti Česka a České golfové federace i sám prezident Mezinárodní golfové federace David Pepper. Ten napsal: „Právě jsem se dozvěděl o historickém vítězství českého týmu v Paříži. Posílám mnoho blahopřání všem, kdo se zasloužili o tento skvělý úspěch a další propagaci golfu v Čechách. Musíte být právem pyšní.“

Kdo v životě přičichl ke golfu, nemůže šetřit superlativy. „Největší úspěch českého amatérského golfu všech dob, supernova Spilková!“ - to jsou běžná hodnocení golfových médií. Nehrály však jen dívky, nýbrž smíšené týmy: kromě Kláry Spilkové (handicap + 2,6) Karolína Vlčková z GK Líšnice (hcp + 1,1), Daniel Suchan z Čechie Praha (hcp 0,6) a Aleš Procházka z Erpetu Praha (hcp 1,1). Dominovaly však juniorky. Za vítěznou Klárou skončila na skvělém 6. místě Karolína Vlčková. Daniel Suchan byl v konečném pořadí 26. a Aleš Procházka až 37. Neboli kluci dostali od holek „nářez“ - a to velmi slušný. Čím to? Odpovídá golf více ženské psychice? A co fyzická síla? Když se exhibičně střetnou dospělí vrcholoví golfisté se srovnatelnými golfistkami, ženy zpravidla neuspějí. Zdá se, že u dospívajících golfistů je to jinak. V „zeleném“ sportu nerozhoduje tolik fyzická síla, jako milimetrově přesná dovednost a psychická odolnost. Dívky jsou zřejmě také emočně vyrovnanější a pružnější, mají možná i větší cit pro malý míček a finesy golfové hry. I při stejném tréninkovém zatížení (lehce vypadající golf je úmorná dřina!) jsou dívky ve stejné věkové kategorii často golfově vyspělejší než chlapci. Teprve dospělé a v souvislosti se svou přirozenou úlohou ve společnosti i v rodině bývají ženy svými mužskými golfovými kolegy výrazně předstiženy.

Kláru Spilkovou jsem poprvé viděl v roce 2003 na jednom dosti těžkém východočeském hřišti. Bylo nevlídné počasí, Kláře bylo osm, plátěný klobouček sveřepě naražený do očí. Nedařilo se jí, ale byla úplně v klidu. Trpělivá, ukázněná a zažraná do golfu v nejlepším smyslu slova. Handicap měla tehdy kolem třiceti, ale když odpalovala míček, měla takřka stoprocentně dokonalý švih. Snad to, že neměla žádné své domovské hřiště, ale trénovala celý rok a po všechna ta léta i v zimě v hale pražského Erpetu, z ní udělalo špičkovou hráčku, která dnes hraje vynikající golf i na neznámých hřištích v cizině. Jen letos už byla osmá na Mezinárodním mistrovství Švýcarska, druhá na Juniorském mistrovství Francie a první na dorosteneckém Mistrovství Německa.

V těchto dnech hraje s mládežnickou reprezentací na Mezinárodním mistrovství Rakouska na rány. A v polovině srpna se zúčastní Junior Solheim Cupu v USA, což bude její zatím největší světový test. Na hřišti Aurora Country Clubu v Illinois se střetne i se šestnáctiletou Jessicou Korda, která je členkou amerického týmu. Klára Spilková bude nejmladší hráčkou dvanáctičlenné evropské reprezentace, do níž se automaticky kvalifikovala na základě bodového žebříčku evropských juniorských turnajů. Komu bude štěstí přát, čí forma bude lepší? Ve hře je i renomé evropského a amerického pojetí tréninkové práce s juniory. Oběma mladým Češkám můžeme popřát: „Hezkou hru!“

Golf - ženy
Golf - ženy
Více fotek
  • Golf - ženy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/289/28811.jpg
  • Klára Spilková zdroj: cgf.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1018/101731.jpg