Obézní Amerika

Američané jsou tlustí. Takový je jeden z nejčastějších předsudků na adresu národa, který dal světu hamburgery, hranolky a kolu. Ano, je pravda, že nikde jinde jsem neviděla tolik lidí s abnormální nadváhou, na druhou stranu ale taky nikde jinde jsem neviděla tolik lidí posedlých sportem, svaly a kultem bezchybného těla. Dnes ale o té první skupině.

Téměř co půl roku vychází v USA zpráva o tom, že opět přibylo obézních lidí. Naposledy to bylo v souvislosti s ekonomickou krizí – i přes, anebo právě pro zhoršenou situaci domácností se ukázalo, že Američané v recesi tloustnou. Podle posledních amerických průzkumů je nejvíce tlustých lidí ve státě Mississippi – konkrétně je to 32,5 procent obyvatel. A shodou okolností je to jeden z nejchudších států USA. Podobně jsou na tom v Západní Virginii, Alabamě a v Tennessee. A obecněji – za poslední rok přibylo celkem pět a půl milionu obézních Američanů.

Odborníci říkají, že za to částečně může zmíněná krize. Lidé jsou více pod tlakem a podléhají stresu, který souvisí s obavou ze ztráty práce a s finančními problémy, a podle doktorů právě stres mnohdy může za příbytek na váze. Kromě toho se Američané snaží šetřit, a to právě na nesprávném místě – na jídle. A bývá pravidlem, že levnější jídlo je také plné tuků a kalorií. Hlavně fast foody. Vždyť nabízená menu v hodnotě jednoho dolaru (ani ne dvaceti korun) za jeden hamburger nebo jakýkoliv jiný podobný typ rychle připraveného sendviče nebývá ve Státech výjimkou.

Nedávno jsem se bavila s asi padesátiletým Američanem na toto téma a líčila jsem mu, jaké jsou ceny velkých fastfoodových řetězců v Česku, kdy jídlo u McDonalda stojí mnohdy více než v běžné české restauraci s obsluhou. „U nás to dřív taky tak bylo. Když fast foody začínaly, bylo to spíš jídlo za odměnu. Třeba naše rodina je využívala výjimečně, pouze když maminka věděla, že nestačí uvařit večeři. Ale později se z toho stalo něco šíleného a dnes se tam mnohdy lidé stravují třikrát denně. To se pak nesmí divit, jak vypadají a že jsou nemocní,“ zamyslel se Michael.

Nejde ale jen o fast foody. Podobným nezdravým stravovacím návykům se totiž učí děti už ve školách. Když jsem poprvé uviděla v univerzitní jídelně, kde byla jedna místnost vyhrazena i přilehlé základní škole, obsah tácu s obědem pro asi desetileté děti, nevěřila jsem vlastním očím. Hranolky, plátek nevzhledného masa v sladké housce, kelímek s colou a zabalená čokoládová tyčinka. Populární obměnou byl hot dog nebo pizza. Méně než dvacet procent škol připravuje obědy pro americké děti z čerstvých surovin, zbytek tvoří především zmrazená jídla. Celkem odstrašující představa. I tento stav se ale pomalu mění. Šedesát tři procent škol přestalo na nátlak zdravotnických zařízení prodávat sladké nápoje z automatů a omezilo i automaty s chipsy a čokoládami. V některých státech se školy rozhodly zavádět zdravou výživu. Většině ale chybí peníze. Prezident Obama slíbil pomoc i v této rovině. Slíbil dát školním jídelnám miliardu navíc, aby se stravování malých Američanů zkvalitnilo.

Aktuální je v Americe i kampaň, která varuje před množstvím cukru ve slazených nápojích. Málokdo totiž ví, že v jedné sklenici slazeného nápoje může být okolo osmi až deseti lžiček cukru. Spojené státy tak bojují svou další válku – chtějí zabít epidemii obezity a zachránit tak tisícovky lidí, kteří ročně zemřou na nemoci jí způsobené. Podaří se jim to?

Burger King
Burger King
Více fotek
  • Burger King autor: Julie Urbišová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1197/119674.jpg
  • Obezita autor: ČTK, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/525/52441.jpg
  • Hamburger autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/184/18397.jpg