S prezidentem v Peru

V minulých měsících se jeho jméno stalo jedním z nejznámějších a nejskloňovanějších v celé evropské sedmadvacítce. Teď se stává stále známějším také v části Latinské Ameriky. Český prezident Václav Klaus je na oficiální státní návštěvě Peru a Latinské oči jsou při tom.

Dvě významná ocenění, úvodní slovo na Česko-peruánském podnikatelském fóru, prohlídka města a přednáška na soukromé Universidad del Pacifico – to je bilance prvního dne v peruánském hlavním městě. Setkání s prezidentem Peru, klíčovými státními představiteli a podpisy vzájemných dohod jsou na programu až v pátek.

Co ale Latinské oči zaujalo v první den nejvíc, byla přednáška na Universidad del Pacifico. Václav Klaus ji postavil na třech základních pilířích: směrování evropské integrace, tzv. globální oteplování a současná světová ekonomická krize. Vzápětí po jeho slovech předstoupil před studenty a přítomné také vybraný reprezentant profesorského sboru univerzity, Juergen Schuldt. A tady je konfrontace jejich tezi:

Václav Klaus: „Lisabonská smlouva omezuje svobodu a demokracii členských zemí.“
Juergen Schuldt.: „Pro Latinskou Ameriku by sjednocení bylo tím nejmenším zlem, protože sami nedokážeme nic, společně dokážeme mnoho.“
V. K.: „Oteplování není globální, není velké, není bezprecedentní a není převážně způsobeno člověkem.“
J. S.: „Tady v Peru trpíme problémem globálního oteplování.“
V. K.: „Současnou světovou hospodářskou krizi nezpůsobil volný trh, ale je důsledkem kombinace velkých chyb.“
J. S.: „Volný trh není nejlepším řešením pro hospodářství a předcházení krizím.“

Názory obou protagonistů nemohly být rozdílnější. Ohromený posluchač konference se mohl jen ptát: „Jak je možné, že univerzita, jejíž hlavní profesor má nějaké určité názory na jisté otázky, odmění zvláštním oceněním profesora, prezidenta, prostě toho, kdo má na stejné otázky názory zcela opačné?“

„Ano, takové jsou prostě univerzity a jejich přístup: tedy naslouchat a umožnit nositelům nejprotichůdnějších teorií jejich svobodné vyjádření. Oceňujeme jakékoli názory, když jsou podložené argumenty“, odpověděl Felipe Portocarrero, rektor Universidad del Pacifico.

Díky státní návštěvě českého prezidenta měly Latinské oči možnost počtvrté se vrátit do peruánského hlavního města Limy. Poprvé jsem zde pobýval v roce 1994. Byla to krásná doba, ve které jsem tu téměř po dva měsíce natáčel sérii dokumentů, jejíž součástí byla i vzpomínka na 14 českých horolezců a víc než 50 tisíc Peruánců, obětí zemětřesení v oblasti Huascaranu v roce 1970. A za těch 15 let, co Latinské oči Limu navštěvují, mohou konstatovat také proměny zdejšího velkoměsta. Proměny k lepšímu. Peruánská ekonomika a společnost jsou velmi dravé a dnešní potomci Inků žijí v zemi, jejíž životní úroveň se v posledních letech výrazně zvyšuje. Hospodářský růst nedokázala zcela zastavit ani současná hospodářská krize. Výsledkem jsou i místa jako moderní a hojně navštěvované obchodní centrum Larcomar na skalnatém útesu čtvrti Miraflores, plném obchodů a restaurací s krásnou vyhlídkou na Tichý oceán. O tom, jaké tam připravují ceviche (peruánský národní předkrm, studený koktejl z ryb a mořských živočichů s cibulí, kukuřicí a pálivou paprikou) nebo nejrůznější z nejlepších tichomořských ryb, ale nebudu v tomto deníčku ještě předbíhat. Počkejte si, prosím, na některý z příštích Objektivů ČT. Jako prémii se ale podělím o fotografie, které dokládají, že slovo na podnikatelském fóru a na konferenci Universidad del Pacifico dostal nejen český prezident, ale i autor těchto řádků.

Filip Kanda
Filip Kanda
Více fotek
  • Filip Kanda autor: Filip Kanda, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1249/124832.jpg
  • Václav Klaus autor: Filip Kanda, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1249/124845.jpg
  • Václav Klaus autor: Filip Kanda, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1249/124836.jpg
  • Václav Klaus autor: Filip Kanda, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1249/124840.jpg
  • Filip Kanda autor: Filip Kanda, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1249/124844.jpg