El Jefe de jefes

Soy el Jefe de jefes, Seňores,
me respetan a todos niveles.
Mi nombre y mi fotografía
nunca van a mirar en papeles,
porque a mí el periodista me quiere
y si no, mi amistad se la pierde…

Jsem Šéf všech šéfů, Pánové,
všichni si mě váží.
Mé jméno a moji fotografii
nikdy neuvidíte v novinách,
protože novináři mě milují,
a pokud ne, moje přátelství ztratí…

Tak se zpívá v první sloce snad nejznámější písně z žánru takzvaného „narkozpěvu, narcocorrido“ v Mexiku, jakéhosi oslavného zpěvu na „hrdinské“ činy a skutečná „dobrodružství“ bossů drogových kartelů. Ti nejmocnější si je nechávají skládat a zpívat na zakázku. El Jefe de jefes si nechal říkat také Arturo Beltrán Leyva, jeden ze tří nejhledanějších narkoobchodníků v Mexiku, kterého v noci na čtvrtek dopadli a zabili vojáci mexické námořní pěchoty.

Pro někoho to bylo ohromné vítězství vládních sil a prezidenta Felipeho Calderóna, který před třemi lety zahájil frontální válku proti organizovanému zločinu. Proti obchodníkům a mafiím spojeným s narkoobchodem vyslal téměř 50 tisíc vycvičených a vyzbrojených armádních vojáků.

Mnozí další pozorovatelé, a mezi ně patří i autor těchto řádků, jsou poněkud skeptičtější v názoru na to, jak významné bude dopadení Beltrána pro celkový boj proti narkoobchodu. Praxe a minulost už několikrát ukázaly, že i ti nejmocnější drogoví bossové jsou nahraditelní. Na jejich místo už se doslova derou další členové rozsáhlé zločinecké organizace. A ne jen jedné. Například v Mexiku narkoobchod spravuje až sedm velkých kartelů. A velmi často se stává, že pokud nastane nějaké volné místo, pokud se pozice jednoho kartelu dočasně oslabí, jiný kartel dokáže velice rychle rozšířit vliv svého působení a moci právě na tato území.

Podle všeho tedy nebude mít dopadení „Šéfa šéfů“ vliv na uklidnění situace v zemi, kterou v posledních měsících zmítá skutečná válka. Jen za poslední dva roky si násilí spojené s narkoobchodem vyžádalo životy 15 tisíc lidí! A právě v den, kdy padl Beltrán Leyva, na jiných místech země bylo zabito v důsledku narkoobchodu 64 lidí včetně šesti policistů, jejichž uřezané hlavy našli ve státě Durango.

V nejbližších chvílích lze navíc čekat další vystupňování násilí. Beltránovi společníci se budou chtít pomstít (jeho mrtvé tělo například muselo hlídat 500 ozbrojených vojáků), a konkurenční kartely budou chtít rozšířit svůj vliv.

Mexiko je na tom, co se bezpečnostní situace týče, v posledních měsících opravdu velmi bídně. Neznamená to ale, že by se proti narkoobchodu nemělo bojovat a že to Mexiko nečiní. Činí, ale boj to ještě bude opravdu dlouhý a těžký. Mexiko je ideální tranzitní země na cestě mezi andskými výrobci kokainu a hlavními spotřebiteli ve Spojených státech. Zodpovědnost za potlačení pašování drog proto nemůže nést jen jedna země. A nová vlna násilí v Mexiku potvrzuje i to, že dokud se nebudou řešit sociální problémy a motivace k užívání drog ve vyspělých zemích, kam se drogy pašují, bude to pro výrobce drog i tranzitní země lákavý obchod a pro mnohé vidina rychlého zbohatnutí.

Nejhorší ale v Mexiku je, a bylo svého času třeba i v Kolumbii, že drogové kartely prorůstají do veřejných, úředních i bezpečnostních struktur země. Jak se takový běžný policista má ubránit korupci a spolupráci s narkoobchodníky, když mu nabízejí zhruba desetinásobné příjmy, než které si běžně vydělá? Koneckonců mu ani žádná jiná možnost nezbude. Právě ti policisté, kteří spolupráci s narkoobchodníky odmítnou, končí často jako ti z tohoto týdne, s uřezanými hlavami.

Kdo tedy mexickou válku s drogami vyhrává? Vláda vám určitě řekne, že právě ona, a doloží to počty zabavených zbraní, drog i peněz v hotovosti, které jsou nejvyšší v celé historii země. Na druhou stranu měsíc co měsíc ale rostou i počty mrtvých. A právě tento údaj svědčí spíš o tom, že spirála násilí se dál roztáčí, násilí se stupňuje a není vidět konce.

Arturo Beltran Leyva
Arturo Beltran Leyva
Více fotek
  • Arturo Beltran Leyva autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1310/130942.jpg
  • Oběti drogové války v Mexiku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/741/74087.jpg
  • Mexický voják se zabaveným kokainem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/689/68854.jpg