Nepřehlédnutelné okolnosti moskevské tragedie

Na lince metra pod Lubljankou (kde nahoře už nestojí „železný Felix“, ale kámen ze Soloveckého lágru) se i za cenu strašných obětí lidských životů prokázala slabost teroristických fanatiků. Dokonce neschopnost promyšlenější akce. Tato slova mohou znít bezcitně až cynicky, ale analýza faktů vyžaduje strategický nadhled. Už kvůli nezbytnému úkolu dobrat se jasně k tomu, koho má jako ničeho se neštítící zrůdy před sebou civilizovaný svět.

Existuje teroristická internacionála, jejíž články a součásti jsou slepené a drží pospolu hlavně pojítkem nenávisti proti rychlým společenským změnám, tedy globálními procesu. Jejich snem je „kéž by se vrátily časy zaručeného klidu panování středověkých poměrů“. Je to jen několik let, kdy Irán a jeho teokrati už museli uznat význam televizního vysílání a kdy padlo, že zpěv a hudba se nedá zakázat. To platilo i pro Afghánistán. Byla vyslovena (před deseti lety) i výslovná klatba vůči mobilním telefonům – (a ještě předtím vůči internetu), než v samotném Rijádu to sama bezpečnostní rada státu odmítla jako „klapky na oči, které mohou být jen ke škodě“.

Hlavním cílem teroristů (ať nacionalistických, regiliozních či většinou „kombinovaných“) je získat prostor pro své panování tím, že chtějí svými akcemi maximálně destabilizovat společenské poměry.

V Iráku to bylo v minulých letech dovedeno k určitému vysokému stupni mistrovství. Nejdřív vybuchla nálož (nejlépe v autě, naloženém trhavinou) – a když kolem raněných začala záchranná akce, vybuchla druhá nálož – a v několika případech (v Kirkuku, u Basry a jednou i v Kandaháru) ještě třetí.

Když se o podobný typ teroru pokoušeli fanatici v Izraeli, už se to pro promyšlenou obranu nemohlo dařit. V Čečensku při dvou „kampaních“ nemusely akce být takhle promyšlené, protože místní bezpečnostní síly (prakticky vždy kombinované s ruskými federálními) reagovaly vždy způsobem, který se označoval za „tvrdou prostoduchost“.

Strašnou součástí verbování teroristických sebevrahů je vždy indoktrinace. Ale poznatky posledních let ukazují rovněž na to, že „nebývá indoktrinace bez intoxikace“ (veteránům už z balkánských válek a z první světové to připomene „něma ruma – něma šturma“).

Zdrogovanost „teroristů-sebevrahů“ je promyšlená. Na jedné straně zaručuje, že takový vrah, který je zároveň obětí, skutečně vykoná zločin, který pro něho vymysleli jiní, ale důležitou okolností je přitom načasování zdrogovanosti. Předčasné má v sobě velké nebezpečí selhání (známé případy z Jeruzaléma, Iráku, Kábulu, z Pešavaru a dva případy dokonce z Karáčí a jeden z Bombeje = Mumbáí).

V Moskvě zřejmě nebyl důvod vyprovázet obě teroristky až do metra, kdyby nebyly na straně organizátorů celé zlověstné akce obavy, že mohou na poslední chvíli selhat. Patologové už by měli mít v rukou fakta, zda teroristky byly zfetované, nebo ne. Naprosto shodný způsob výbuchu v obou případech svědčí o tom, že je velmi pravděpodobné, že odpálení se událo na dálku a bylo iniciované další osobou (osobami).

Masakr vznikl strašný, ale (i když to zní zle a cynicky) taky to svědčí o tom, že na víc sebevrahů organizace zběsilých fanatiků nyní prostě neměla. Vzpomeňme na newyorské 11. září. Kolikrát se to podařilo zopakovat? Nejen pro zesílená opatření bezpečnosti – ale i pro slabost teroristických bin Ládinů.

V Afghánistánu se prolnuly jednotky islamistů z mnoha konců muslimského světa. Nejméně tucet oddílů byl i z Čečenska. A na Kavkaze se zase od Dagestanu po Karačajevo-Čerskeska našlo nemálo zdatných hrdlořezů z arabského jihu – od Jemenu a Hadramautu až po Jordánsko. Dokonce se na Kavkazsku ženili. A nevěst se nikdo ani moc neptal, zda se jim arabští ženiši líbí; na to se v tomto světě nedbá. Na mysl přichází otázka: nakolik se někdo ptal těch dvou včerejších sebevražedných atentátnic, zda by raději nechtěly žít dál?! Už se nedozvíme, zda měly nějakou jinou možnost. Ale kdo zná roli žen v muslimském světě (navíc ve fanatických kruzích), ví své.

Mezi osvobozením světa od teroristického fanatismu a novým životem žen islámského světa je však hodně společného.

Teroristické útoky v Moskvě
Teroristické útoky v Moskvě
Více fotek
  • Teroristické útoky v Moskvě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1537/153605.jpg
  • Vladimir Putin na návštěvě zraněných při teroristickém útoku zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1537/153625.jpg
  • Útoky v moskevském metru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1536/153551.jpg