Nedůvěřivý a nedůvěryhodný fotbal

O situaci, ve které je český fotbal, se vedou dlouhé diskuze na všech možných frontách. Hledají se příčiny, mnohdy neupřímně a šifrovaně. To hlavně proto, že kardinální příčinou je vzájemná nedůvěra, která je českým fotbalem nakažená od „lesních“ lig až po tu Gambinus. A která je pak živnou půdou pro zaplevelení našeho fotbalu.

Nedůvěra, kterou především pěstují někteří (mnozí?) kluboví funkcionáři zcela záměrně. Oni pouštějí do světa fámy a nesmysly jen proto, aby ještě víc rozmazali celý český fotbalový obraz. Aby se, v nedefinovatelných konturách, ztratil přehled a dobře se jim v nich spekulovalo a manévrovalo. Oni – většinou bezohlední a hulvátští šíbři – pouští do světa „kauzy“, a pak obviňují media, že to jsou ona, která fotbalu škodí.

Nikoliv! Media pouze reflektují fakta, která kluboví funkcionáři (mnozí) pouští do světa. Media si nevymyslela příběh tří derby pražských „S“, který měl (bohužel tak opravdu skončil) zajistit ligové vítězství Sparty a pohárový postup Slávie. Něco za něco.

Jenže tenhle příběh, který ještě víc zdiskreditoval český fotbal, kulhá na obě nohy. Vítězství Sparty nad Slávií Spartě titul zajistit nemůže – do konce ligy po něm zbývalo ještě mnoho kol, v nichž soupeři letenských určitě nebudou hrát žádné kalkulace. Ty tři body za Slávii si pak budou moci na Letné zarámovat jako Pyrrhovo vítězství. Stejný nesmysl je pak „dar“, který v Poháru získal Eden. Aby byl k něčemu, musí Slávie vyhrát semifinále a pak ještě finále*). A to je stejně jako zbývající kalvárie Sparty strašně nejisté. Tohle samozřejmě škůdci ví a radují se: zase je o jeden dělbuch víc, zase se odvádí pozornost jinam.

Stejná opera je fáma okolo Baníku Ostrava, kterému rozhodčí zajistí titul. Jak zajistí? Jestli si někdo myslí, že současný rozhodcovský sbor ligových rozhodčích je Bratrstvo kočičí pracky, pak se hluboce mýlí. Především: většina, tvrdím naprostá většina našich ligových rozhodčích, jsou slušní lidé, kteří by se nepropůjčili k takové hře. A potom – není to jednolitý tvar, jsou každý za sebe, neschází se ke spekulacím. Dobře ví, že Macelova komise, jejímž členem mám čest být už druhé období, žádné „cinknutí“ tolerovat nebude. Je to jako v každém prestižním zaměstnání – každý z nich chce být lepší než ten druhý!

Škůdci to ví také, jenže vytvářením podobných mlh jim dělá prostor pro jejich hry a skutečné manipulace. Aby dále šířili nedůvěru. Nedůvěru, která prochází celým českým fotbalem a ničí ho. Podobných zaručených zpráv se vyrojí před každým kolem mnoho. Tuto atmosféru nedůvěry popsal přesně v rozhovoru pro tisk Luboš Urban – trenér, který ví, o čem mluví.

Jasně! Protože se tento stav fotbalového hnutí přímo dotýká České televize – křiklavý případ je zmaření přímého přenosu utkání dvou Bohemians – je proto naší povinností na tuto situaci důrazně upozornit a vyslat velmi přísnou výzvu: Pokud si kluby – ty, které mají v čele slušné a charakterní funkcionáře, a sponzoři, jejichž peníze jsou nedůvěrou znehodnocovány – neudělají pořádek, nehneme se z místa.

Pak nemá cenu dál mluvit o kultivaci českého fotbalu! Hloupé je, že už není moc času, zda vůbec ještě je!

*) Poznámka editora: ve středu večer Slávia z poháru opravdu vypadla.

Pohárové derby Sparta - Slavia
Pohárové derby Sparta - Slavia
Více fotek
  • Pohárové derby Sparta - Slavia autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1580/157923.jpg
  • Luboš Urban zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/929/92816.jpg