Nad Tatrou sa blýská

Už jsme tu měli „sportovní“ přestřelky v hokeji, slovní šarvátky v souvislosti s „federálními“ fotbalovými duely, teď tu je pro změnu futsal. „Hanba Čechům, kolik jich je. Hnus. Fraška.“ I takové výkřiky zní od Slováků po posledním kvalifikačním zápase o postup na mistrovství Evropy mezi národními týmy Česka a Rumunska.

Ale pěkně po pořádku. Slovenský výběr měl spadeno na evropský šampionát v Chorvatsku. Příští rok se ale nepodívá nikam, v kvalifikační minitabulce skupiny měl totiž horší poměr branek. Tým vedený Richardem Bačou porazil Rumunsko a Norsko, s Českem pak prohrál 3:5, když v posledních sedmdesáti vteřinách dostal tři góly. To podle kouče rozhodlo. Lépe řečeno, Slováci si to projeli sami. Česká reprezentace jim však teoreticky mohla skórově „píchnout“, jenže v duelu s Rumunskem nebodovala a domácí tým v Targu Muresi dal jen jeden gól namísto tří a více. Jednoduše řečeno, Češi prohráli „málo“, a to je pro někoho očividně problém. 

Jako obvykle v takových situacích, najde se vždy pár „chodících komplexů“, kteří si potřebují najít obětního beránka. Ukázat prstem a na celé kolo zahlásit, kdo vlastně za celý slovenský nezdar může. A tím má být právě český tým. S Rumuny hrál podle mínění slovenského gólmana Mária Gašparoviče bez drajvu, nenapadal, nefauloval a vůbec – prý to vypadá, že se nároďák s domácími Rumuny jednoduše dohodl (sic). Jinými slovy, že se čeští futsalisté (na úkor bývalého federálního partnera) dopustili podvodu. Slováci chtějí proti výsledku zápasu podat protest. 

Gašparovič si možná jen neuvědomuje, že v podobné situaci by se jeho tým zachoval stejně. Je to přece sport, nic osobního. Aby bylo jasno, svěřenci Tomáše Neumanna dokázali Rumuny v historii porazit jen jednou, a to už je hezkých osm let zpátky. Tehdy zvítězili 5:3. Od té doby však nikdy nevyhráli, a proto všechno podřídili svému cíli – postoupit na mistrovství Evropy. 

Podle výše uvedené spiklenecké logiky by Maďarům zase třeba mohlo vadit, že Belgičani prohráli s outsiderem z Turecka 2:3, které nakonec postupuje, atak dále a tak dále.„„Nechtěli jsme riskovat, že budeme s Rumuny hrát nahoru dolu. Mohli jsme prohrát, ale akorát bychom byli posměchem všem,“ vysvětluje logicky trenér Neumann.

Naproti tomu Gašparovič by Čechy tvrdě trestal za to, jak si hráli sami do karet. „My jsme naši povinnost splnili, vyhráli jsme nad Norskem, dali jsme do toho srdce a radost,“ tvrdí Gašparovič s tím, jako by byla řada na nás. Taková nepsaná povinnost pomoci historickému bratrovi svou vlastní velkou porážkou. 

Je to pláč na nesprávném místě, závěr je patrný na první pohled. Ostuda. A ne naše. Problémem některých slovenských sportovců (z poslední doby třeba hokejový útočník Miroslav Šatan nebo stoper Martin Škrtel, kteří na Čechy nadávali, že si hrají svoje nebo při zápase brečí), je zřejmě absence umění prohrávat. A jeho brzké nabytí zřejmě není díky téhle pseudokauze na pořadu dne. Snad se ho Slovákům třeba do hokejového mistrovství světa, které pořádají, podaří najít. Nikdo si přece nepřeje, aby se místo vzájemného „federálního“ slovního jiskření nad Tatrou blýskalo doopravdy.

Tabulka skupiny 4 o postup na ME ve futsalu
Tabulka skupiny 4 o postup na ME ve futsalu
Více fotek
  • Tabulka skupiny 4 o postup na ME ve futsalu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2370/236917.jpg
  • Momentka z kvalifikačního utkání autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2370/236912.jpg
  • Výsledná tabulka kvalifikace na ME ve futsalu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2370/236918.jpg