Svět podle Zdeňka Velíška (210)

Odchod nebo vypuzení Řecka z eurozóny by asi přineslo úlevu těm, kdo považují za předem ztracené každé euro, které se teď do Řecka investuje. Časem by ale zjistili, že si marně drželi ruku na kapsách, a že obsah kapes se stejně ztenčuje. Přišli by na to, že na tak složité poměry, jaké dnes vládnou mezi Evropskou unií a finančními trhy, ba dokonce i uvnitř Unie samotné, příliš jednoduché recepty nezabírají. Sílu evropské měny nedělají jen plusová čísla na kontech států, které eurem platí, a sílu Evropy nedělá jen její měna. Společnou měnu i společný osud zemí eurozóny i celé Evropské unie může například hodně poškodit i perspektiva eventuelního politického rozkladu v Řecku a ovládnutí země radikálním nacionalismem. Stačilo by dokonce, kdyby Řecko z pocitu ukřivdění začalo ostatní Evropě házet klacky pod nohy. Už teď v Řecku povážlivě ožily antiněmecké nálady datující ještě z dob druhé světové války.

Evropa potřebuje Řecko nejen oddlužené, ale také spolehlivé a zakotvené v Evropské unii. Řecko leží ve východním středomoří, tedy na velmi exponovaném směru evropské zahraniční politiky. Z Řecka je přitom jiný pohled než ze severu Evropy na všechna ta epicentra napětí a krveprolití v těsné blízkosti evropského jihu. Sýrie, Írán, Irák, Afghánistán, izraelsko-palestinské pohrávání s válkou i trvale otevřený kurdský problém přesahující hranice tří států. A když už mluvím o hranicích: na samotné řecko-turecké hranici má teď Evropa jeden vlastní problém. Na jejím nejpropustnějším úseku hodlá Řecko zastavit proud ilegálních migrantů stavbou plotu. Turecko na to reaguje rozhořčeně. Nelibost projevila i Evropská komise. Řecko a Turecko jsou také dva protipóly ve všem, co se týká rozdělení Kypru. 

Řečtí demonstranti pálí německou vlajku
Řečtí demonstranti pálí německou vlajku

Ocitne-li se rozkolísané Řecko na periférii Evropy nejen zeměpisně, ale také politicky, nepřinese to v konečném důsledku úlevu, nýbrž škodu. Utrpí soudržnost evropského celku, tím jeho váha ve světě a nakonec i jeho ekonomická přitažlivost a pozice eura mezi světovými měnami. Ratingové agentury se jistě postarají, aby to tak svět chápal. Lepší by bylo uznat hned teď, že záchrana eura pádem Řecka přes palubu obsahu našich kapes neprospěje a klidu nikomu v Evropě nepřidá. 

(Komentář Zdeňka Velíška pro pořad Horizont ČT24 z 19. února 2012)