Zimní stadion je zimní stadion, to je marný

Na hokejové mapě České republiky je zaneseno celkem čtrnáct souřadnic, po jejichž zadání do navigace zaručeně dorazíte na místa, kde se strká extraliga. (Pomineme-li občasné vrtochy těchto elektronických zařízení.) Pro hokejového fanouška neznalého českého prostředí by se ale hodila příručka, nebo chcete-li průvodce po destinacích, kde se od září do dubna bojuje o titul hokejového mistra republiky.

Zdroj: Zora Zubalíková Autor: Vojtěch Rejl

Existují totiž tři druhově rozlišná kolbiště a je dobré být připraven než být zaskočen. V takovém průvodci by hned na začátku mělo být uvedeno, že ze čtrnácti extraligových účastníků jich své domácí zápasy hraje 10 v arénách, tři na zimních stadionech a jeden na jakémsi hybridu. 

A rozdíly mezi arénami a zimními stadiony jsou sakra velké. V arénách je především teplo. V hledišti se posadíte většinou do polstrovaných sedaček a i při enormních mrazech vám čaj nebo jiný horký nápoj vydrží nějaký čas teplý. Na druhou stranu zimní stadiony dělají čest svému názvu - je na nich opravdu zima. A to nejen v období, které mrazivému počasí odpovídá, ale i na jaře a v létě. Proslulá byla kdysi karlovarská „Plechárna“, kde bylo pod nulou snad i v červenci. A ještě jeden společný jmenovatel mají stadiony – většina míst v hledišti je k stání. 

Karlovarská multifunkční aréna
Karlovarská multifunkční aréna

Na zimních stadionech válčí doposud Kladno, Litvínov a Zlín. Na Městský zimní stadion v Kladně se vejde osm tisíc fandů, ale 1 600 z nich se posadí. Ovšem sedět ve vymrzlé plechové hale není zase až taková výhra – chce to něco teplého pod zadek. Na Zimním stadionu Ivana Hlinky v Litvínově se ze sedmi tisíc posadí jen dvoutisícovka. Ale nutno uznat, že tahle stavba má svoje kouzlo. Hlediště je strmé a o dění na ledě má v podstatě každý divák detailní přehled. Ovšem pro případ, že budete mít místo těsně pod střechou a začne sněžit, je dobré si přibalit i hucule, protože sněhové vločky se v hojné míře zatoulají i pod střechu. 

Zlínský stadion Luďka Čajky je v tomto směru výjimkou mezi stadiony – většina z celkové kapacity 7 000 míst je totiž k sezení, ale zima je tam stejná. Nicméně ve Zlíně je výhoda samonosných vnitřních ohřívačů v tekuté formě… Tím na začátku zmiňovaným hybridem je kolbiště v Třinci. Název je sice Werk Arena, ale uvnitř se jedná o klasický „zimák“ se vším všudy. Občas hrozí, že když řeknete voda, vypadne vám z úst kus ledu. 

Zimní stadion Ivana Hlinky
Zimní stadion Ivana Hlinky

Co se ale nemůže zimním stadionům upřít, je jejich genius loci, k němuž patří i stánky různých tvarů, ale vesměs jednotného obsahu. Protože kam se hrabe popcorn nebo hamburger z občerstvovacích prostor v arénách na pořádnou klobásku přímo z grilu od venkovního stánečku. To je prostě hokej v Česku! 

Ale o „hokejové gastronomii“ zase až příště, dostal jsem hlad…