Bulharský obchod s Hitlerem

Před krásnou budovou Akvária v Přímořském parku ve Varně se jednou ročně v létě koná sobotní sběratelský trh. Je tam kdeco – starožitnosti, knihy, známky, pohledy, odznaky, mince, staré hračky atd. Ne všechno má sběratelskou hodnotu, mnohé z nabízeného láká i nesběratele. Někteří prodejci mají stánky, jiní své věci rozkládají na deku nebo ubrus na zemi. A právě jedna taková nabídka mě zarazila – na zemi ležely dobové časopisy a zjevně nově vyrobené hrnky s hákovým křížem a Hitlerem, Mein Kampf v bulharštině (který jsem viděla i na stánku v centru Sofie). O kousek dál mezi odznaky a řády nebyla o hákové kříže a nacistické řády také žádná nouze.

Pár dnů na to, také v Přímořském parku a jen o 500 metrů dál, u jeho tzv. hlavního vchodu, vyhlašovali ceny přehlídky automobilových veteránů. Jeden Mercedes, za jehož vzornou údržbu převzal majitel dva poháry a velké balení značkového oleje, byl zblízka také překvapením – na jednom okně měl připevněnou vlajku EU a za tím zadním si lebedila pěkně vyleštěná helma vojáka Wehrmachtu.

A zatímco já tu na podzim psala o kurdské otázce v Turecku, pozastavil se nad beztrestnou nabídkou nacistických symbolů v Bulharsku novinář jednoho německého deníku a všimla si toho mnohá bulharská média. Ten srovnal dostupnost výrobků s Hitlerovou podobiznou v turisticky frekventovaných letoviscích s jednoduchostí nákupu ovoce a zeleniny – na každém kroku. Mein Kampf seženete na každém pořádnějším blešáku, ze starožitnictví si můžete odnést Hitlerovu bustu (stejně jako Leninovu).

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Na Sozopolské pláži se dokonce za něj můžete převléci – hnědou uniformu s příslušnými znaky, knírek a čepici objevíte mezi ostatními retro kostýmy, ve kterých se lze nechat vyfotit, vedle Napoleona, pirátů, rytířů, Indiánů. A pokud máte pevné nervy, nechte se jím i vzbudit – dívá se na svět z ciferníku moderních budíků. Také z pouzder na cigarety nebo placatek. Znaky Wehrmachtu nebo SS na kompasech, hákový kříž na kdečem – fantazii se meze nekladou. Náročnější zákazník by si třeba pořídil luxusní skládací lovecký nůž se svastikou na dřevěné střence a nápisem „Alles für Deutschland“ podél ostří.

Nakupovat lze, ale focení se prodejcům nelíbí – pravděpodobně skrytě tuší, že by zboží se symboly Třetí říše na stánku nebo v obchodě mít neměli. Ale zákon to nezakazuje, peníze nesmrdí, tak proč ne?