Začátek MS pro českou štafetu z kategorie snů

Ale… první špatnou zprávou pro český tým byla nemoc a tím pádem neúčast Michala Šlesingra ve štafetě a zůstává i otazník nad jeho další účasti v závodech mistroství světa. V případě neúčasti Michala se naskytla jediná varianta – a to náhrada Jaroslavem Soukupem, kterému rostla forma. Jarda po svém zranění už v Anterselvě ukázal, že bude velmi platným členem týmu pro MS.

Závod se pro naši štafetu nevyvíjel od začátku, tak aby se dalo počítat s medailí, ale velmi důležité bylo, že děvčata udržela kontakt s čelem závodu a nevznikla žádná propastná mezera. Pokud budeme hodnotit jednotlivé úseky, nevidíme žádnou výraznou slabinu a hodnocení je velmi pozitivní.

Rozjíždějící Veronika Vítková předvedla velmi kvalitní výkon a jen velká škoda, že na první položce musela dvakrát dobíjet. Tato ztráta se se štafetou táhla. Gabča Soukalová i s problémy, které ji během sezony potkávají, si se svým úsekem také velmi dobře poradila a štafetu vytáhla na již krásné šesté místo. Jaroslav Soukup se na svém úseku rozjel k parádnímu výkonu a je obrovský zázrak, v jaké formě se prezentoval po jeho vážném zranění.

Na poslední úsek předával Ondrovi na slibné čtvrté pozici. Velké uznaní je pro Ondru Moravce, který unesl velkou tíhu zodpovědnosti a před plným stánkem potvrdil letošní kvalitní formu. Jeho poslední položka v tak vypjaté situaci byla exkluzivní za pouhých 22 vteřin!!! A zde se zrodilo umístění, které si každý držel ve svém nitru jako obrovské přání.

Ondřej Moravec přijímá gratulace v cíli
Ondřej Moravec přijímá gratulace v cíli

První dvě místa Norska a Francie nejsou žádným velkým překvapením, tyto štafety potvrdily svou stabilní a dlouhodobou vrcholnou výkonnost.

Velkým zklamáním skončil závod pro jedny z velkých favoritů – pro štafetu Německa, která po velmi špatné střelbě Miriam Gossnerové a ne moc oslňujících výkonech mužů skončila na 13.místě.

Dalším zklamáním je jistě umístění ruské štafety, která ještě na předávce po třetím úseku byla na druhém místě v těsném kontaktu za vedoucími Nory, ale po kolapsu Malyška v položce vleže, kde musel absolvovat jedno trestné kolo a až sedmnáctým časem na úseku, se propadl na celkové šesté místo.

Plné tribuny sledují dojezd smíšených štafet
Plné tribuny sledují dojezd smíšených štafet

Na závěr bychom chtěli mít dvě poklony. Ta první patří celé štafetě a realizačnímu týmu, který odvedl vynikající práci, a druhou je obdivuhodná divácká kulisa, jenž hnala naše reprezentanty kupředu a atmosféra byla srovnatelná (pro nás určitě i lepší) s těmi nejlepšími areály na světě.

Úvodní závod byl jistě tou nejkvalitnější pozvánkou na další pokračování MS, jak zde přímo ve Vysočina aréně, tak zajisté pro diváky u televizních obrazovek.