Irák a Sýrie, spojené nádoby

Irák bije na poplach. A spolu sním západní země, ale také Írán a další státy. Islámský stát v Iráku a Levantě (Sýrii) totiž obsazuje jedno irácké město za druhým a za sebou nechává jen mrtvé, spoušť i obavy z budoucnosti. Před radikálními islamisty prchají statisíce lidí a strach se šíří napříč celou zemí, od Mosulu po Arbíl.

Teroristé na postupu

Bojovníci z organizace napojené na Al-Kaidu navíc postupují na Bagdád a v některých metropolích jak na Středním východě, tak i v Evropě a ve Spojených státech propuká až panika. Na poplach pak bijí generálové armád, které by se nejraději zakously samy do sebe, ale nyní je mnohem vážnější hrozbou společný nepřítel. V čele s obávaným Abú Bakrem Bagdádím.

Terorista, který v uplynulých měsících působil na území Sýrie a nakonec v lednu vyhlásil v irácké Fallúdži samostatný stát. Nikdo ho sice neuznal, ale moc Bagdádího bojovníků se každým dnem rozrůstá. Irácká vláda premiéra Málikího, která mimochodem nese lví podíl na současném vývoji, proto nyní musí vymyslet, jak ubránit samotný Bagdád, bez zahraniční pomoci to ovšem nepůjde.

Na stejné lodi

Loni na podzim se Spojené státy připravovaly na letecký úder proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Na poslední chvíli ho tehdy odvrátilo především Rusko a dnes je to, zdá se, jediný pozitivní krok, který Moskva v posledních letech na mezinárodním poli učinila. Bez ohledu na to, že tak konala především kvůli vlastním zájmům, ať už šlo o ruskou základnu ve Středozemním moři, nebo snahu zabránit výstavbě ropovodu a plynovodu přes syrské území, kterým by strategické suroviny tekly do Evropy právě z této oblasti, a nikoli už z Ruska.

Už v loňském roce totiž na území Sýrie operovalo na 650 džihádistických skupin, jejichž cílem nebylo ani tak svržení autoritářského Asadova režimu, ale nastolení radikálního islámského státu, který by byl přímým ohrožením celého regionu, Izrael a Jordánsko nevyjímaje. I tehdy musely ovšem pomoci zahraniční jednotky, konkrétně libanonský Hizballáh, bez kterého by zřejmě Asad těžko odolal. A účinná byla i pomoc Íránu.

A právě Teherán nyní pomáhá chránit před islamisty i Irák, jehož hlavním spojencem jsou Spojené státy. Ostatně Washington poskytl na obnovu postsaddámovského Iráku a výcvik jeho jednotek miliardy dolarů a životem za to zaplatily tisíce Američanů. A dnes Washington a Teherán hledají způsoby, jak postup bojovníků Islámského státu v Iráku a Levantě nejen zastavit, ale také tuto teroristickou organizaci zničit.

Írán posílá do Iráku své elitní Revoluční gardy, celkem pak nabízí na deset tisíc mužů ve zbrani. Spojené státy zase zvažují nasazení bezpilotních letadel, dronů, které používá na afghánsko-pákistánské hranici i v Jemenu. Zároveň si ovšem lámou hlavu nad tím, jak nahradit bezpečnostní vakuum v oblastech, odkud bez boje uprchly irácké jednotky, přestože je Američané roky cvičili.

Syrská fronta

O tom, že Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) chystá něco velkého, svědčila i jeho pasivita z posledních dnů a týdnů v Sýrii. Právě tito radikálové přitom patřili v posledním roce spolu s Frontou al-Nusrá k nejaktivnějším a také nejobávanějším. ISIL za sebou zanechal množství masových hrobů, před dětskou nemocnicí v Halabu si dokonce zřídil popraviště.

Zhruba před týdnem však ISIL své útoky, zejména na ostatní povstalecké skupiny, které bojují nejen s Asadem, ale i mezi sebou, omezil. To ostatně potvrdili i představitelé Fronty al-Nusrá. Dalším paradoxem přitom je, že obě organizace jsou napojené na Al-Kaidu, a tak se do konfliktu mezi nimi musel vložit sám šéf Al-Kaidy Ajmán Zavahrí.

Není nutné dodávat, že takový stav, kdy se islamisté zabíjeli navzájem, vyhovoval nejen Asadovi, ale také Západu. Nemluvě o tom, že v řadách těchto organizací bojují i tisíce mudžahedínů s pasy zemí Evropské unie. Pro Německo, Nizozemsko, Francii či Velkou Británii tak představují velké bezpečnostní riziko v případě, že se ze Sýrie, resp. z Iráku vrátí zpět.

Prezident Asad se před pár dny mohl radovat z dalšího vítězství, když ho v přímých volbách zvolilo téměř 89 % Syřanů, kteří se vypravili k volebním urnám. Dostal tak od nich mandát k pokračování bojů, zejména proti islamistům, kteří pro většinu Syřanů představují skutečné zlo. Současný vítězný postup bojovníků z ISIL v Iráku ale Asada klidným nenechává.

Islámský stát v Iráku a Levantě se totiž zmocnil velkého množství zbraní, včetně amerických vojenských vozidel, která používala irácká armáda. A nyní je přepravuje do Sýrie. V příštích hodinách či dnech se tak můžeme dočkat chvíle, kdy se do bojů proti radikálům společně postaví představitelé zemí, kteří by si jinak spolu nesedli za jeden stůl.