Facebook ukončí spolupráci s podniky shromažďujícími osobní údaje

Americká internetová společnost Facebook se rozhodla ukončit spolupráci s podniky, které se zabývají shromažďováním údajů o spotřebitelích a pomáhají inzerentům při zaměřování reklamy na uživatele sociálních sítí. Firma tak reaguje na skandál kolem svého přístupu k osobním údajům. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Zdroj: ČTK/PA Autor: Davor Puklavec/PIXSELL

Facebook po léta poskytoval inzerentům možnost, aby zaměřovali své reklamy na konkrétní uživatele na základě údajů shromážděných podniky, jako jsou Acxiom či Experian. Nyní se však tento systém s označením Partner Categories rozhodl ukončit.

„Ačkoli je to v odvětví běžná praxe, domníváme se, že tento krok, tedy ukončení (Partner Categories) během šesti měsíců, pomůže zlepšit soukromí lidí na Facebooku,“ uvedla společnost Facebook. Odmítla se však vyjádřit k tomu, jaký dopad bude mít tento krok na její příjmy z reklamy.

Společnost Facebook se v posledních dnech stala středem pozornosti kvůli zprávám, že britská analytická firma Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o 50 milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016.

Ve středu společnost také na jedné stránce seskupila veškerá nastavení ochrany osobních údajů, aby usnadnila zakázat aplikacím třetích stran, aby používaly osobní údaje uživatelů. Nastavení soukromí bylo podle Facebooku předtím rozloženo na nejméně 20 různých stránkách s nastavením.