V Itálii sílí tlak na novináře. Kvůli mafii a extremistům má 200 z nich policejní ochranu

Téměř 200 italských novinářů má nějakou formu policejní ochrany, uvedlo tamní ministerstvo vnitra. Žurnalistům, zejména těm na jihu země a v Římě, hrozí nebezpečí zejména z prostředí organizovaného zločinu a extremistických organizací, potvrdila organizace Reportéři bez hranic.

Šéf Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo
Zdroj: ČTK/AP Autor: Gregorio Borgia

Z komuniké ministerstva vnitra vyplývá, že 19 žurnalistům byla přidělena stálá policejní eskorta a u dalších 167 novinářů policie přikročila k lehčím bezpečnostním opatřením, například pravidelně hlídkuje v místě jejich bydliště.

„Zvláštní pozornost bude věnována zejména hrozbám z prostředí neonacistických či neofašistických uskupení a organizovaného zločinu,“ uvedlo ministerstvo vnitra. To také nově zřizuje středisko, které se bude zastrašováním novinářů zabývat.

Reportéři bez hranic na svém webu zmiňují, že šest italských novinářů je nyní pod stálou policejní ochranou kvůli výhrůžkám smrtí, většinou z řad mafie nebo fundamentalistických skupin. Úroveň násilí vůči novinářům – včetně slovního a fyzického zastrašování a hrozeb je podle organizace v Itálii alarmující.

Rovněž uvádějí, že k nepříznivé situaci italských novinářů přispěl nemalou měrou šéf populistického Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo. Novináře, kteří mu nevyhovují, totiž veřejně stigmatizuje.

Nevládní organizace obhajující svobodu tisku a médií na svém webu také
upozorňuje na tlak politiků a rostoucí autocenzuru. V této souvislosti zmiňuje nedávno schválený zákon, podle kterého může být pomluva politika, soudce či státního úředníka potrestána odnětím svobody v rozmezí šest až devět let.

Agentura AFP připomíná napadení novináře z minulého měsíce v Ostii u Říma. Člen místní mafie Roberto Spada žurnalistovi, který se jej zeptal na propojení mafie s neonacistickým hnutím CasaPound, nejprve zlomil nos a pak jej zbil obuškem.

Členové krajně pravicového uskupení Forza Nuova (FN) se ve čtvrtek shromáždili před římským sídlem liberálního listu La Repubblica, uvedl na Twitteru deník. Na několik zaměstnanců házeli světlice. Vedle vlajky FN měli také transparent s nápisem „Bojkotujte La Repubblica a (sesterský týdeník) l'Espresso“. Akci FN, jež takto protestovala proti článkům o nárůstu extremismu, italská politická scéna odsoudila.

V rámci západních zemí zároveň Itálie dopadla nejhůře v hodnocení indexu svobody médií. V celosvětovém žebříčku se umístila na 52. místě. Česko se ve stejném žebříčku umístilo na 23. místě, Slovensko dokonce na 17.