Reportéři ČT a pořad Z metropole se podělily o ceny za pomoc památkám

Čtyři ocenění získaly pořady České televize v soutěži Prix Non Pereant – Média na pomoc památkám. První cenu v kategorii televize získali Andrea Máslová z Reportérů ČT za reportáž o zkáze židovského hřbitova v Prostějově a zároveň i Petr Sojka za seriál Pražské vesnice v pořadu Z metropole. Druhé místo potom  získal reportér David Macháček z Reportérů ČT za reportáž o Libeňském mostě.

Výsledky soutěže Prix Non Pereant
Zdroj: Česká televize

Sdílenou první cenu získala v soutěži Prix Non Pereant – Média na pomoc památkám reportáž Andrey Máslové Náhrobky v kurníku, která přitáhla zájem veřejnosti a dalších médií k Prostějovu.

Nacisté za okupace zničili zdejší židovský hřbitov a v poslední době začalo vycházet najevo, že náhrobní kameny poté posloužily k dláždění prostějovských dvorků. Po více než 70 letech vznikla iniciativa na obnovení hřbitova, prostějovská radnice je ale zdrženlivá. Místní obyvatelé potom dokonce sepsali proti obnově hřbitova petici.

Video Reportéři ČT
video

Reportéři ČT: Náhrobky v kurníku (11. dubna 2016)

Současně získal první cenu v televizní kategorii Petr Sojka, který pro pořad Z metropole připravil seriál Pražské vesnice. Postupně představil venkovské kořeny například Bohnic, Krče, Záběhlic či Chuchle. Celkem devatenáct pražských vesnic si mohli diváci prohlédnout loni v létě a na podzim na obrazovkách nebo nyní na stránkách pořadu Z metropole.

Druhou cenu potom získal David Macháček, který se v reportáži Kubismus nad řekou věnoval osudům Libeňského mostu v Praze. Připomněl historii jedinečné, ale dnes zdevastované stavby spojující Holešovice s Libní – nejenom historii dávnou, ale i tu nedávnou. Magistrát v minulosti usiloval o zbourání mostu a stavbu nového.

Video Reportéři ČT
video

Reportéři ČT: Kubismus nad Vltavou v ohrožení, opravit ho lze

Čestné uznání potom v soutěži Prix Non Pereant – Média na pomoc památkám získala Iveta Toušlová za cyklus Cechy a řemesla v pořadu Toulavá kamera. Osmidílný seriál bylo možné sledovat loni v létě.

Ocenění Prix Non Perant uděluje spolek Pro Bohemia spolu se Syndikátem novinářů za „publicistická díla v oboru žurnalistiky, která přispěla k probuzení znalostí a zájmu veřejnosti o kulturní dědictví“. Také v předchozích ročnících získali ocenění Reportéři ČT i redaktoři některých dalších pořadů České televize.